Meslek derslerinde farklı öğretim metodlarının öğrenci başarısına etkisi
Influence of different teaching methods in professional courses on the student success
  1. Tez No: 198273
  2. Yazar: ORHAN KIRKSEKİZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANER AKÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZETMESLEK DERSLERİNDE FARKLI ÖĞRETİM METODLARININÖĞRENCİ BAŞARISINA ETKİSİAnahtar Kelimeler : Laboratuar Metodu, Elektrik Eğitimi, Öğrenci Başarısı, HatırlamaDüzeyi, Öğretmen Merkezli Geleneksel Öğretim Yöntemleri.Bu çalışma meslek derslerinin öğretiminde laboratuar yönteminin, öğretmen merkezligeleneksel öğretim yöntemlerine göre öğrenci başarıları ve hatırlama düzeyleri üzerine etkisinibelirlemek amacıyla yapılmıştır. Denk kontrol gruplu ön test-son test deney desenininkullanıldığı bu araştırma 2004-2005 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili Beyoğlu Teknik Lise veEndüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümü 9. sınıflarından toplam 60 öğrenci ve 1 elektriköğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma için 9. sınıf elektroteknik dersi 1. yarıyıl konularıseçilmiş, rasgele tekniği ile 9/A şubesi deney, 9/B şubesi kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Kontrol grubuna öğretmen merkezli geleneksel öğretim yöntemleri, deney grubuna ise buyöntemlere ek olarak farklı öğretim yöntemlerinden biri olan laboratuar yöntemi uygulanmıştır.Uygulama öncesi ve sonrası her iki gruba da aynı başarı testi, ön test ve son test olarakverilmiştir. Uygulama süresince, ünite sonlarında olmak üzere dört tane izleme testi yapılmıştır.Uygulanan yöntemin öğrencilerin hatırlama düzeyine etkisini görmek için uygulama sonrası,son test ile aynı paralellikte hazırlanmış hatırlama testleri ikişer ay ara ile yapılmıştır.Uygulanan tüm testler çoktan seçmeli olup yirmi beşer sorudan oluşmaktadır. Elde edilenveriler SPSS paket programında t-testi ve karışık ölçümler için iki faktörlü ANOVA (Two-WayANOVA for Mixed Measures) modeli ile değerlendirilmiştir.Yapılan analizden elde edilen sonuçlar; 9. sınıf elektroteknik dersinin öğretimindelaboratuar yönteminin, öğretmen merkezli geleneksel öğretim yöntemlerine göre öğrencibaşarıları ve hatırlama düzeyleri üzerinde daha etkili olduğunu ortaya koymuştur.Bu araştırma ile laboratuar yönteminin, özellikle meslek derslerinin öğretimindekullanımının daha da yaygınlaşacağı düşünülmekte ve bu sayede mesleki eğitime katkısağlayacağı umulmaktadır.Ekim, 2005 Orhan KIRKSEKİZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTİNFLUENCE OF DIFFERENT TEACHING METHODS INPROFESSIONAL COURSES ON THE STUDENT SUCCESSKey Words : Laboratory method, Electricity Education, student success, memory level, teachercentered conventional teaching method.This study was conducted to determine the effects of teaching the vocational study courses,by utilizing the laboratory method on the student success and memory level in comparison toconventional methods of teaching that is centered on the instructor. This study which utilized anEquivalent Control group, and preliminary test-final test experiment pattern, was conducted in2004-2005 education year in the city of İstanbul, among 60 students from the 9th grades ofBeyoglu Technical High School and Industrial Occupation High School Electrical Departmentsand 1 electronics teacher. For the study, 1st semester subjects of the 9th grade electronic-technicalcourse were chosen and by random selection method 9/A class was selected to be the experimentgroup and 9/B class was selected as the control group. The control group was subjected toteacher centered conventional teaching methods, and the experiment group, in addition to thesaid methods implemented a different teaching method, namely laboratory method. Beforecommencing with the application and after its completion both of the groups were given thesame success test as the preliminary and final tests. During the implementation, four follow uptests were given after each course unit was completed. To assess the post-implementation impactof the method that is applied, on the memory level of the students, the memory tests that wereprepared in parallel with the final test were administered to the students, two months apart. Allthe tests that were given were multiple choice type and contained 25 questions. The datacompiled was analyzed and evaluated in SPSS package program under t-test and Two WayANOVA for mixed measures model.The results that are obtained from the analysis conducted were as follows: it was displayedthat in teaching the 9th grade electronic-technical course laboratory method proved to be moreeffective than teacher centered conventional teaching methods with respect to the studentsuccess and their memory levels.As proved by this study, it is foreseen that the laboratory method will be applied morewidely especially in teaching occupational courses and that valuable contributions can be madeto vocational training by utilizing this method.October, 2005 Orhan KIRKSEKİZ