Afşin-Elbistan linyitinin yakıt özelliklerinin iyileştirilmesi
Improvement of the fuel properties of Afşin-Elbistan lignite
  1. Tez No: 198283
  2. Yazar: SELEN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemiz kömür rezervlerinin en önemli kısmı Kahramanmaraş ilinin Afşin veElbistan ilçelerinde elde edilen Afşin-Elbistan linyitleridir. Afşin-Elbistan linyitlerininnem içeriği, kül içeriği ve kükürt içerikleri ve mineral madde içerikleri yüksek ve ısıldeğeri düşüktür.Afşin-Elbistan linyitlerini Afşin-Elbistan termik santralinde kullanılmaktadır.Afşin-Elbistan linyitleri rezerv miktarı, kükürt miktarı, kükürt türleri ve mineral maddeiçeriği nedeni ile seçilmiştir.Mineral madde miktarı ve içeriği kömürün kullanımı sırasında önemli roloynamaktadır. Bu tez çalışmasında Afşin-Elbistan linyitinin mineral madde ve kükürtiçeriğini belirlemek üzere klasik yöntemleri kullandık. Daha sonra linyiti çeşitli asit vebaz çözeltileri ile yıkadık ve tüm kömürleri kül, nem, mineral madde ve toplam kükürtmiktarları ve ısıl değer açısından analiz ettik ve sonuçlarımızı yorumladık. Afşin-Elbistan linyitinin farklı konsantrasyonlardaki baz ve asit çözeltileri ile yıkanmasısonucunda sırası ile 3 M HCl ve 1 M NaOH çözeltilerinin kükürt giderilmesinde enetkili yıkama çözeltileri olduğu belirlenmiştir.Ocak 2006 Selen ÖZEL
Özet (Çeviri)
Primary coal reserves of our country is Afşin-Elbistan lignites fields fromKahramanmaraş city. Afşin-Elbistan lignites contain quiete a lot of moisture, ash andrich in terms of sulphurious compounds as well as mineral matter but they arecharacterized with considerably low heating values.Afşin-Elbistan lignites are being used in thermal power stations inKahramanmaraş. Amount of avilable reserves in Elbistan was the main criteria ofchoosing this lignite for the study with its total sulphur contents, sulphur types andmineral matter contents.Mineral matter content plays variety of important roles in all coal utilizationprocesses. In this study we review the methods which have been established tocharacterize the mineral matter and sulphurious compouns with Afşin-Elbistan lignite.We then washed lignite with different sources of acid and base solutions. Analizes allcleaned coals were determined as ash, moisture, mineral matter and total sulphurcontents and heating values. Cleaning procedures including various acid and basesolutions of different concentrations were used for Afşin-Elbistan lignite. 3 M HCl and 1M NaOH solutions are the most effective washing mediums for demineralization ofAfşin-Elbistan lignite.January 2006 Selen ÖZEL