Resource constrained scheduling of multiple projects via enhanced positional weight method
Geliştirilmiş ağırlıklı konumlandırma yöntemiyle kaynak kısıtlamalı birden fazla projenin çizelgelendirilmesi
  1. Tez No: 198282
  2. Yazar: SIDIKA ÇİÇEK ÖZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEROL BULKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZETGELİŞTİRİLMİŞ AĞIRLIKLI KONUMLANDIRMAYÖNTEMİYLE KAYNAK KISITLAMALI BİRDEN FAZLAPROJENİN ÇİZELGELENDİRİLMESİBu tezde kaynak kısıtlamalı birden fazla projenin proje süresinin minimizeedilmesi amaçlanarak çizelgelendirilmesi ele alınmaktadır. Her ne kadar CPM vePERT popüler iki ağ planlama yöntemi olsalar da, yeterli miktarda kaynağın ihtiyaçduyulduğunda kullanılabilir olacağı varsayımına dayanmaktadırlar. Bu varsayımgerçekçi olmamakla birlikte etkisiz kaynak kullanımına ve proje süresinin uzamasınaneden olmaktadır. ?Geliştirilmiş Ağırlıklı Konumlandırma Yöntemi? montajhatlarıyla inşaat sektöründeki doğrusal projelerin benzerliğinden yararlanılarakgeliştirilen ?Sıralamalı Ağırlıklı Konumlandırma Yöntemi? nin ileri birversiyonudur. Bu yöntemde görev sürelerinin yanında görevlerin kaynakgereksinimleri de ağırlıklandırmada kullanılmaktadır. Yöntem makalede tek bir projeolarak ele alınan üç ayrı projenin çizelgelendirilmesinde kullanılmıştır.Geliştiricisezgisel bir yöntem olan bu yöntemle, bir adımda daha iyi bir çizelge eldeedilmektedir. Sonuçlar başka bir geliştirici sezgisel yöntemle elde edilen sonuçlarlave Microsoft Project ile elde edilen sonuçlarla kıyaslandığında yöntemin umut vericiolduğu söylenebilir.Haziran, 2005 S. Çiçek ÖZEN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRESOURCE CONSTRAINED SCHEDULING OF MULTIPLEPROJECTS VIA ENHANCED POSITIONAL WEIGHT METHODThis thesis addresses the problem of scheduling multiple resource-constrainedprojects with the objective of minimizing the makespan. Whereas CPM and PERTare the two popular network planning methods, they are based on the assumption thatsufficient resources will be available when needed. This unrealistic assumption canlead to ineffective resource usage and project delays. The ?Enhanced PositionalWeight Method? is an improved version of the ?Ranked Positional Weight Method?which takes advantage of the similarity between assembly line manufacturing andlinear projects in the construction industry. This method gives due weight to theresource requirement of every activity, in addition to their duration. In the thesis, itis employed in scheduling of three projects where these projects are assumed toconstitute a large project. As a constructive heuristic, this method provides a betterschedule in one step. When the results are compared to the results obtained fromanother constructive heuristic and Microsoft Project, it can be said that the method isa promising one.June, 2005 S. Çiçek ÖZEN