Path based priority rule for resource constrained project scheduling problems
Kısıtlara dayalı proje çizelgelemesi problemleri için rotaya dayalı öncelik kuralı
- Tez No: 198286
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEROL BULKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZETK I S I T L A R A D A Y A L I PR O J E Ç İ Z E L G E L E M E S İPROBLEMLERİ İÇİN ROTAYA DAYALI ÖNCELİK KURALIKaynak kısıtlamalı proje tipi çizelgeleme problemleri genel çizelgelemesistemlerinin en zor ve en çok çalışılan alanlarından biridir. Bu problemler genelolarak, NP-zordur ve birçok çözüm teknikleri bu problemlerin optimal çözümlerinibulmakta başarısız kalır. Aslında bazı kaynak kısıtlamalı proje tipi çizelgelemeproblemleri vardır ki hala optimal çözümlerine ulaşılamamıştır. Bu problemleriçözmek için bazı komşuluk arama metotları olmasına rağmen, bu metotlarınetkinliği, kullanılan olanaklı başlangıç çözümlere dayanır. Genel olarak, öncelikkuralları bu metotlar için daha iyi olanaklı başlangıç çözümleri sağlar. Bu çalışma,varolan öncelik kurallarından farklı bir bakış açısı getirmekte ve aktivitelere dayalıöncelik yerine yollara dayanan öncelik belirleme sistemini kullanan bir analiz vedeğerlendirmeye odaklanmaktadır.İlk olarak, proje çizelgeleme sistemleri için etraflıca bir analizgerçekleştirilmiştir. Bu genel analizi takiben, kaynak kısıtlamalı proje tipiçizelgeleme sistemlerinin ön tanımları ve sınıflandırmaları anlatılmıştır. Sonra, genelçözüm yaklaşımları olan Kesin Çözüm Yöntemleri ve Sezgisel Çözüm Yöntemlerilistelenmiş ve açıklanmıştır. Daha sonra, kaynak kısıtlamalı proje tipi çizelgelemeproblemleri için geliştirilen model algoritmasıyla birlikte anlatılmıştır. Seçilen 25problem üzerinden MS Project 2003 ve geliştirilen modelin sonuçları kıyaslanmıştır.Eylül, 2005 G. Harun SEÇKİN
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPATH BASED PRIORITY RULE FOR R E S O U R C ECONSTRAINED PROJECT SCHEDULING PROBLEMSResource constrained project scheduling problems are one of the most difficultand studied fields of general scheduling systems. These problems are generally NP-Hard and most of the solution techniques fail to find optimal solutions. In fact thereare some resource constrained project scheduling problems, which cannot be stillsolved to achieve the optimal solutions. Although there are some neighborhoodsearching methods to solve these problems, the effectiveness of these methods relyon the initial feasible solutions, which these implement. In general, priority rulesprovide better initial feasible solutions for these methods. This study provides adifferent point of view from existing priority rules and focuses on the analysis andevaluation of path based priority instead of activity based priority.Firstly, a comprehensive analysis of general project scheduling systems isperformed. Following this general analysis, the preliminary definitions andclassifications of resource constrained project scheduling systems have beenexplained. Then, Exact Solution Methods and Heuristic Methods, which are generalsolution methods, are listed and explained. Afterwards, the model, which isdeveloped for resource constrained project scheduling problems, is explained with itsalgorithm. Results of MS Project 2003 and developed model are compared regarding25 selected problems.September, 2005 G. Harun SEÇKİNi