Forecasting for inventory control and an application
Envanter kontrolü için talep tahmini ve bir uygulama
- Tez No: 198288
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHAR SENNAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZETENVANTER KONTROLÜ İÇİN TALEP TAHMİNİ VE BİRUYGULAMAStok maliyetleri işletme harcamalarının önemli bir bölümünü oluşturur. Stokmaliyetlerindeki düşüş sayesinde elde edilecek kazançlar diğer varlıkların satınalınmasında veya borçların ödenmesinde kullanılabilir. Bu tezin amacıTeknotel Ltd. Sti.'nin envanter maliyetlerini azaltmak ve firma politikalarısonucu belirlenen sipariş karşılama oranı hedefine ulaşmaktır. Üretim Planlamave Envanter Kontrolü'nde daha etkin karar verebilmek için, gelecekzamanlarda oluşacak talepler tahmin edilecektir.İlk olarak uygun tahmin yöntemleri kullanılarak talepler tahmin edilmiştir.Bunun için MINITAB yazılım programı kullanılmıştır.Daha sonra talep tahminini envanter kontrolüyle birleştirecek bir yaklaşım,şirketin gerçek verileri ile örneklenmiştir. Bu duruma en uygun envanterkontrol yöntemi olarak, stok tükenmesine veya sipariş ertelenmesine izin verendeterministik ekonomik sipariş miktarı modeli seçilmiştir. Asıl amaç, Takografisimli ürünün bazı parçalarının güvenlik stok düzeylerini, envantermaliyetlerini, optimum sipariş miktarlarını ve çevrim zamanlarınıbelirlemektir. Bu hesaplamalar, MS Excel programındaki eklentiler bölümükullanılarak yapılmıştır.Yeni sistem toplam beklenen maliyeti ile sunulmuştur. Eski ve yeni sistemlertoplam envanter maliyetleri açısından karşılaştırılmıştır.Bütün bu çalışmaların detayları tezin ilgili bölümlerinde sunulmuştur.06,2005 Burcu ALİLTER
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFORECASTING FOR INVENTORY CONTROL AND ANAPPLICATIONInventory carrying charges represent a significant component of operating expenses.The funds freed by a reduction in inventories can be used to acquire other types ofassets or to reduce liabilities. Thus, the aim of this thesis is to reduce inventory costs ofthe company Teknotel Ltd. Sti. and to attain customer service level specified by thecompany policies. The demands in future periods should be predicted for effectivedecision making in production planning and inventory management.Firstly, the demands are forecasted using appropriate forecasting methods andMINITAB software program is used for this purpose.Then an approach is illustrated on real data of the company to integrate demandforecasting with inventory control. The inventory model that suits best to such asituation is chosen Economic Order Quantity with Stockouts or Backorders Allowed,which is a deterministic inventory control model. The main purpose is to define theinventory cost and safety stock levels, optimum lot size and cycle time of some parts ofthe product named Takograf. This is done using the add-ins in MS Excel.The new system is presented with its expected total cost values and the results ofdesigned system is compared with the previous system by taking into the considerationof the total inventory cost in both systems.Details of these studies are presented in relevant sections of this thesis.06,2005 Burcu ALİLTER1