Üretim yönetimi için stok ve stoksuzluk yönetim tercihinin belirlenmesi
Decision of inventory and non-inventory for production management
- Tez No: 116844
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
V ÖZET Stok Kontrolü, stok seviyelerinin, satın alma, dağıtım ve üretim aşamalarında ki hareketlerinin planlanması ve yönetilmesi ile ilgilidir. Tüm bu işlemler; geniş bir görüş açısı, detaylanmış raporlama fonksiyonları, miktarlar, fiyatlar, malzeme hareketleri ve geçmiş dönem satışları hakkında son bilgilere ulaşmamızı sağlar. Yani stok yönetimi; yapmış olduğumuz işin boyutu ne olursa olsun efektif sonuçlara ulaşmamızda yardımcı olan işlemler bütünüdür. Yapılmış olan bu çalışmada genel hatları ile üretim yönetimi ve bunun alt sistemlerinden biri olan stok yönetimi ve kontrolünün geçmişten günümüze kadar olan gelişimi anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın uygulamaya kadar olan bölümlerinde konu teorik olarak, yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış süreli ve süresiz yayılar ile internet kaynaklarından yararlanılarak incelenmeye çalışılmıştır. Ak Gıda A. Ş.' deki inceleme çalışmalarında ise; stok kontrolü ve yönetimi üzerinde çalışılmış ve diğer sistemlerle benzer ve farklı yönleri açısından değerlendirilmiştir. Maliyetleri minimize etmek ve üretimi maksimum seviyede gerçekleştirmek stok kontrol uygulamalarıyla yapılabilir. Stok kontrolü firmalara her türlü gereksiz malzeme hareketlerini önleyerek stok seviyelerini yeterli düzeyde tutabilmek için net bilgiler sağlamaktadır. Bu konu hakkında bu güne kadar olan tüm gelişmeler bilgisayar teknolojisinin gelişimi ile paralellik göstermektedir. Sınır tanımayan bir gelişme içinde olan bu teknolojinin neticesinde, stok yönetiminin önemi daha iyi anlaşılacak ve üretim sistemleri içerisinde bugünkünden daha fazla değer kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Inventory Control manages stock levels and processes inventory receipts, shipments, returns and adjustments. It provides extensive screen inquiry and reporting functions to give you the detailed, current information about quantities, prices, item movements and sales history that is crucial for effective inventory management-regardless of the size of your business. Mitlimize costs and maximize product availability with the Inventory Control application. It supplies accurate information that helps you keep stock levels low enough to reduce carrying costs, yet high enough to prevent lost sales. You'll get full, perpetual tracking of finished goods, raw materials, and components; this is an ideal system for manufacturers and distributors alike. Inventory includes all goods and materials that are used in the production and distribution process. Raw materials, component parts, subassemblies, and finished goods are all part of inventory, as are the various products and supplies required in the production and distribution process. Inventory is both an asset and a liability. Too much inventory consumes physical space, creates a financial burden, and increases the possibility of damage, spoilage and loss. Also, too much inventory frequently compensates for sloppy and inefficient management, poor forecasting, haphazard scheduling, and inadequate attention to process and procedures. Inventory control is not just a materials management or warehouse department issue. The purchasing, receiving, engineering, manufacturing, and accounting departments all contribute to the accuracy of the inventory methods and records.