Jurinea Cass. (Compositae) üzerinde morfolojik, palinolojik ve anatomik araştırmalar
Morphological, palinologic and anatomical researches on Jurinea Cass. (Compositae)
  1. Tez No: 198290
  2. Yazar: SEVDA SADAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZETJURINEA CASS. (COMPOSITAE ) ÜZERİNDEMORFOLOJİK, PALİNOLOJİK VE ANATOMİKARAŞTIRMALARJurinea Cass. Compositae familyasına ait bir cinstir. Bu tezde, J. kilaea Azn.,J. consanguinea DC. ve J. mollis (L.) Reichb. türleri ile çalışılmıştır.J. kilaea 1897 de Aznavur tarafından bulunan bir türdür. J. mollis 1831 de, J.consanguinea 1838 de dünya literatürüne kazandırılmıştır.Bu üç tür birbirine yakın özellikler göstermektedir. Özellikle J. consanguineaile J. mollis oldukça benzer özellikler gösteren iki türdür. J. molllis, kendisindendaha sonra isimlendirilen J. consanguinea'dan involukrumunun daha büyük olması;involukrum braktelerinden en dıştakilerin iğnemsi, otsu; içtekilerin ise mızrakşeklinde olması ile ayırt edilmektedir. Ancak J. mollis'in J. consanguinea'yabenzediğine ?Flora of Turkey and the East Aegean Islands? eserinde yayınlaşmışolan deskripsiyonun tartışma kısmında değinilmektedir.Bu yüksek lisans tez çalışmasında, yukarıda sözü edilen ve birbirine yakın olanbu türleri ayırt edebilecek yeni özellikler bulabilmek amacıyla; her üç tür için yeniyayılış alanları araştırılmıştır. Bu yayılış alanlarından toplanan örnekler üzerindedaha detaylı dış morfolojik incelemelerde bulunulmuş; her üç tür üzerinde yapılanpalinolojik araştırmalar ve anatomik çalışmalarla bu türler arasındaki farklar ortayakonulmuştur.Eylül, 2005 Prof. Dr. Engin ÖZHATAY Sevda SADAYI
Özet (Çeviri)
SUMMARYMORPHOLOGICAL, PALINOLOGIC AND ANATOMICALRESEARCHES ON JURINEA CASS. (COMPOSITAE)Jurinea Cass. is a species pertaining to the compositae family. In this thesisspecies such as J. consanguinea DC., J. kilaea Azn. and J. mollis (L.) Reichb havebeen studied.J. kilaea is a species found around Aznavur in 1897. J. mollis in 1831, J.consanguinea in 1838 were acquired into world literature.These three species have similar characteristics. Particularly J. consanguinea andJ. mollis have quite similar characteristics. J. mollis can be distinguished from J.consanguinea (named after the former) by its involucre being bigger; its outerinvolucre bractea being thorn-like and the iner ones being in the shape of a spear. Butin an argument of description published in ? Flora of Turkey?, it was pointed out thatJ. mollis looks like J. consanguinea.In this master of science thesis, the new diffusion sites of these three specieshave been researched for the purpose of finding new characteristics of the above-mentioned and similar three species to distinguish them from each other. Moredetailed outer morphological analysis has been carried out on samples collected fromthese sites and the differences among these species have been put forth viaanatomical studies.Eylül, 2005 Prof. Dr. Engin ÖZHATAY Sevda SADAYII