Flukonazol adlı antifungal ilaç aktif maddesinin sentez kaynaklı safsızlıkları için yeni analitik metot geliştirme
A new analytical method development for the impurities that arise during the manufacturing process of fluconazole-antifungal pharmaceutical drug substance
  1. Tez No: 198293
  2. Yazar: YONCA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Triazol türevlerinden olan flukonazol, uygun farmakokinetik özellikleri, yan etkilerininazlığı ile çeşitli fungal enfeksiyonlarda klinik kullanıma girmiş bir antifungal ajandır. Sentetiktriazol antifungal ajanların bir alt sınıfıdır. Flukonazol' ü üreten Quimica Sintetica S.Atarafından önerilen metot ile çalışıldığında; aşağıda adı geçen safsızlıkların tespit edilmediğigörülmüştür.2- (2,4- Diflorofenil )- 1- bromo- 3- ( 1H- 1,2,4- triazol- 1- il )- 2- propanol( Safsızlık II )2- ( 2,4- Diflorofenil )- 1- ( 1H- 1,2,4- triazol-1-il )-3- (4H- 4- amino-1,2,4- triazino-1- il )- 2-propanol ( Safsızlık III )2- (2, 4- Diflorofenil )- 2, 3- epoksipropil- 1H- 1, 2, 4- triazol( Safsızlık IV )2- ( 2, 4- Diflorofenil )- 2,3- dihidroksipropil- 1- ( 1H- 1, 2, 4- triazol ) (Safsızlık V)Bu çalışmada yukarıdaki safsızlıkların tayini için analitik metot geliştirilmiştir. Adı geçensafsızlıklar yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemiyle tayin edilmiştir. Analizde duranfaz olarak fenil kolon, hareketli faz olarak pH=5.0 0.01 M CH3COONa, metanol veasetonitrilin sırasıyla 80:15:5 oranında karıştırılmasıyla elde edilen çözelti kullanılmıştır. Tümçalışmalar 261 nm dalga boyunda yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda Safsızlık II, SafsızlıkIII, Safsızlık IV ve Safsızlık V aynı kromatografik şartlar altında, ayrı ayrı, birlikte veflukonazollü ortamda tespit ve tayin edilmiştir.Şubat, 2005 Yonca MUTLU
Özet (Çeviri)
Fluconazole is a triazole derivative and is used as an antifungal agent in clinicaltreatments of various fungal injections. It performs good pharmaceutical characteristicswith lower side effects.Quimica Sintetica S.A is a producer of fluconazole and suggests a metot to analzethe impuritiesof the products. However, the method given by the company has not beenapplicable to the impurities menisned below.It is a sub- class of synthetic triazoles.2- (2,4- Difluorophenyl )- 1- bromo- 3- ( 1H- 1,2,4- triazol- 1- il )- 2- propanol( Impurity II )2- ( 2,4- Difluorophenyl )- 1- ( 1H- 1,2,4- triazol-1-il )-3- (4H- 4- amino-1,2,4- triazino-1- il )- 2- propanol (Impurity III )2- (2, 4- Difluorophenyl)- 2, 3- epoksipropil- 1H- 1, 2, 4- triazol (Impurity IV )2- ( 2, 4- Difluorophenyl )- 2,3- dihidroksipropil- 1- ( 1H- 1, 2, 4- triazol )( Impurity V) were not determined by Quimica Sintetica S.A?s method.In this study, an analytical method have been for developed to determination ofFluconazole impurities. These impurities have been determined by using highperformance liquid chromatograph with UV dedector ( 216 nm ). In this analysis phenylcolumn was used as stationary phase and, pH= 5.0 0.01 M CH3COOH: MeOH: ACN (80: 15: 5 ) was used mobil phase. The result of these studies were determined andimpurity II, impurity III, impurity IV and, impurity V under the same conditions andconfirmed by chromatogram.Şubat, 2005 Yonca MUTLU