Mesleki ve teknik liselerde görev yapan öğretmenlerin internet kullanım profili
Internet usage profile of the technical and vocational high school teachers
  1. Tez No: 198294
  2. Yazar: AYŞEN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. MUSTAFA MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZETBilim ve teknolojideki tüm değişim ve gelişmelere yön veren ve aynı zamanda budeğişim ve gelişmelerden yararlanarak kendini geliştiren süreç eğitimdir. Tüm alanlardaolduğu gibi, eğitim alanında da en önemli teknolojik araç internettir. Dünyada gün geçtikçedaha fazla insan internetle tanışmakta ve etkin birer internet kullanıcısı olmaktadır. nsanlariçin bulundukları çağı yakalamanın, yeniliklerden haberdar olmalarının yolu hızlı ve kolayiletişim kurma ve bilgi sağlama aracı olan internetten geçer. Küreselleşen dünyada varlığınıifade edebilmek ve söz sahibi olmak isteyen toplumlar, internetin gerekliliğini benimseyerekve her alanda özellikle eğitim alanında gerektiği şekilde internet kullanımını sağlayarak herzaman birkaç adım önde yer alacaklardır.nternetin sunmuş olduğu hızlı ve kolay bilgi edinebilme olanağının yanı sıra iletişimalanında sunduğu kolaylıklar mevcuttur. nsanlar birbirleriyle çok kolay ve hızlı olarakelektronik posta yoluyla iletişim kurabilmektedirler. Farklı ortamlardaki öğretmen-öğrenciarasında, öğretmen-öğretmen arasında ve öğrenci-öğrenci arasında iletişim kurmakinternet aracılığıyla çok kolaylaşmıştır.Teknolojinin gelişimi ile birlikte öğretim yöntemlerinde değişiklikler olmaktadır.Geleneksel olarak adlandırabileceğimiz birçok öğretim yöntemi yerini kısmen BilgisayarDestekli Eğitim ve Uzaktan Eğitime bırakmaktadır. Bilgisayar destekli eğitim sayesindesunumlar çok daha etkili olmakta ve görsel olarak öğrencilerde daha kalıcı öğrenmelergerçekleşmektedir. Uzaktan eğitimde de görsellik ön plandadır ve bununla birlikte uzaktaneğitimin sunmuş olduğu en önemli özellikleri farklı zaman ve mekanlarda öğrenmeningerçekleşmesine olanak sağlamasıdır.Eğitimde teknolojilerin etkin kullanımı için ilk olarak öğretmenlerin aktif olarakteknolojik araçları kullanmaları sağlanmalıdır. Özellikle teknolojinin sunmuş olduğu en sonyenilik olan internetin öğretmenler tarafından aktif kullanımının sağlanması önemlidir.Öğrencilerini bölümleriyle ilgili iş alanlarına ve güncelliği çok yakından takip eden endüstriyeara eleman olarak yetiştiren mesleki ve teknik lise öğretmenlerinin internet kullanım profilleriönem taşımaktadır. Öğretmenlerin teknolojinin sunduğu olanaklardan yararlanması içinhizmet-içi eğitimlerle teknoloji kullanımı konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.Bu araştırmanın amacı, mesleki ve teknik lise öğretmenlerinin internet kullanımprofilini belirlemek; yani interneti ne kadarıyla tanıdıklarını, interneti kullanım düzeylerini,interneti hangi amaçlarla kullandıklarını, öğrencilerini internet kullanmaya teşvik etmedüzeylerini belirlemektir. Ayrıca mesleki ve teknik liselerin internet kullanımı için gerekli altyapıya ne kadarıyla sahip olduğu ve bunun öğretmenlerin kullanımına sunulupsunulmadığının belirlenmesi de amaçlar arasındadır.?Mesleki ve Teknik Liselerde Görev yapan Öğretmenlerin nternet Kullanım Profili?nibelirlemek amacıyla yapılan bu araştırmada mesleki ve teknik liselerdeki mesleköğretmenlerine, araştırmanın verilerini oluşturması amacıyla geliştirilen anket uygulanmıştır.Araştırmanın evreni stanbul'da bulunan mesleki ve teknik liseler olup, örneklem ise buevrenden tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenerek elde edilen, 21 farklı ilçedeki toplam 28mesleki ve teknik liselerden oluşmaktadır. Uygulamanın yapıldığı tüm okullarda toplam 498öğretmenin ankete katılımı sağlanmıştır.Uygulamada elde edilen verilerin istatiksel bulgularından elde edilen sonuçlar;bayların bayanlara göre; gençlerin yaşlılara göre; bekarların evlilere göre; yeni öğretmenlerinkıdemli öğretmenlere göre; ngilizce bilme seviyeleri yüksek olanların az olanlara göre;bilgisayar kullanma düzeyleri yüksek olanların az olanlara göre internet kullanımlarının üstdüzeyde olduğu belirlenmiştir. Belirlenen sonuçlardan da yola çıkarak önerileroluşturulmuştur.Ekim 2005 Ayşen SÜRMEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe period that shows direction to the all the changes and developments in science andtechnology and also that improves itself benefitting from these changes and developments iseducation. As well as in all the fields the most important technological object in the educationfield is internet. Day by day more people are introducing the internet and being active internetuser. The way to catch the time existing and to be aware of newcoming things is internetwhich is the fastest and easiest thing to communicate and to collect data. Communities whichwant to state theirselves existing and to be strong in the global world, will accept the need forinternet and by providing the internet usage especially in the education field as it shouldbe,will be some steps forward from the others.As well as getting the data fast and easily, internet has more advantages like for thecommunication field. Very easily and fast people can communicate with each other, byelectronic mails. Between the student and the teacher, teacher and teacher or student andstudent who are in totally different places, it is very easy to communicate by the internet.By the time technology is developing, there are so many changes about the teachingways. Several teaching ways which we can call traditional, is partly replacing with ComputerSupported Education and Distance Education. By the Computer Supported Education, thepresentations are much more effective and the students are learning the things much morepermanent visually. In the Distance Education again the visuality is in the front row and alsothe most important feature of the Distance Education is that it can provide learning indifferent times and different places.To use the technologies actively in education first of all the teachers should beprovided using the technological objects actively. It is very important that the teachers usingespecially internet which is the newest thing that technology brought. The internet usageprofile of technical and vocational high school teachers who are preparing their student astechnician for the job fields that is related to their department in the school and for industrywhich is following the actuality, is very important. To make use of the possibilites oftechnology, teachers should be educated about using the technology by on-the-job training.The aim for this research is to define the internet usage profile of technical andvocational high school teachers, which is meaning that to find out how much they know aboutinternet, what is their level for using the internet , for what they are using the internet, howthey are encouraging their students for using the internet. Besides to define if the technicaland vocational high schools have the necessary infrastructure for internet using and if this isput into service for the teachers? using.In this research which is prepared for defining ?The Internet Usage Profile OfTechnical and Vocational High School Teachers?, one survey is applied to form the datas ofthe research. The universe of the research is the in technical and vocational high schoolsIstanbul and the sample is 28 technical and vocational high schools from 21 different districtswhich are chosen from the universe by random sampling method. In all the schools that thisexecution is applied, totally 498 teachers are requested to participate to the survey.The results that are obtained from the statistical findings state that, men are in thehigher level from the women, as well as the young ones from the old ones, singles from themarried ones, the ones with high-level English knowledge from the ones with low-level, theones with high computer skills from the ones with low skills. Using these results defined, theofferings are applied.October 2005 Ayşen SÜRMEL