Yalova ili 2003-2004 dönemi hava kirliliği çalışması
Yalova air pollution study: 2003-2004 period
  1. Tez No: 198296
  2. Yazar: ELİF ÇETİN IRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ORALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Halk Sağlığı, Çevre Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Public Health, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hava Kirliliğine yol açan kaynaklar temel özellikleri göz önüne alınarak iki anagrupta değerlendirilmektedir. Bunlar; doğal hava kirliliği kaynakları ve insanfaaliyetlerine bağlı hava kirliliği kaynaklarıdır. İnsan faaliyetlerine bağlı hava kirliliğikaynakları konumlarına göre noktasal, alansal ve çizgisel olmak üzere üç gruptanoluşur. Bu sınıflandırmaya göre enerji santralleri, petrol rafinerileri ve uzun bacalı tümfabrikalar noktasal kaynaklar grubu içerisinde değerlendirilir. Yerleşim bölgeleri, işmerkezleri, hastaneler ve okullar gibi daha ziyade ısınma ağırlıklı kaynak özelliğigösteren birimler ise alan kaynaklarına aittir. Üçüncü kaynak türü olan çizgiselkaynaklar ise araç emisyonlarının sebep olduğu trafik yüklerine karşı gelir.Bu çalışmada Yalova İli Merkez İlçesinde ısınmadan kaynaklanan hava kirliliğiüzerinde durulmuştur. Emisyon envanteri oluşturmak için anket çalışması yapılmış,yapılan anket çalışması ile Yalova İli, Merkez İlçesinin, 9 mahallesinde ısınma amaçlıkullanılan yakıtların cinsi ve miktarı tespit edilmiş ve emisyon yükleri hesaplanmıştır.Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden Yalova İstasyonu ve Göztepeİstasyonuna ait saatlik olmak üzere meteorolojik parametreler alınmış, veriler tekdosya altında toplanarak modellemede kullanılabilir hale getirilmiştir. Yalova İlSağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı tarafından Yalova İli Merkez İlçe havasında ölçülenkükürtdioksit ve havada asılı partikül madde verileri değerlendirilmiştir. ISCST3modelinde kullanılmak üzere elde edilen tüm veriler derlenmiştir.Kasım, 2005 Elif (ÇETİN) İRMAK
Özet (Çeviri)
Yalova Air Pollution Study: 2003-2004 PeriodAir pollution sources can be classified into two groups according to their origin;natural sources and anthropogenic ( man made ) sources. Man made sources can alsobe classified in three groups; point, area and line sources. Power plants, oil refineriesand industrial establishments with tall stacks are in the point sources group. Sourceswhich use fosil fuels mainly for heating such as houses, hospitals and schools areclassified as area sources. Vehicle emissions make up line sources.In this study, themain focus is the air pollution caused by domestic heating in thecity center of Yalova. An emission invertory of the city according to the fuel types hasbeen prepared. Meteorological parameters were obtained from the StateMeteorological Organization and transformed into appropriate format to be used formodeling purposes.Kasım, 2005 Elif (ÇETİN) İRMAK