Metal ve plastik türü endüstriyel malzemelerin sıcaklık değişimiyle uzama miktarlarının interferometrik ölçüm metoduyla tespiti
The thermal expansion measurements of metal and plastic type industrial materials using interferometric methods
- Tez No: 198316
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETMETAL VE PLASTİK TÜRÜ ENDÜSTRİYELMALZEMELERİN SICAKLIK DEĞİŞİMİ İLE UZAMAMİKTARLARININ İNTERFEROMETRİK ÖLÇÜMMETODUYLA TESPİTİBu tez çalışmasında, endüstriyel malzemelerin sıcaklık değişimi altında boycauzamaları ölçülmüştür. Bu amaca yönelik bir ölçme sistemi tasarlanıpgerçekleştirilmiştir. Uzama miktarı ölçme sistemi, endüstriyel fırın, Michelsoninterferometresi ve elektronik saçak sayıcı devreden oluşan üç bölümden meydanagelmiştir.Endüstriyel fırın içine yerleştirilen denek malzeme, belirli bir sıcaklığa kadarısıtılarak boyca uzaması sağlanmaktadır. Boyca uzama Michelson interferometresitarafından üretilen girişim desenindeki saçakların bir yönde kaymasına nedenolmaktadır. Elektronik saçak sayıcı devresi bu kayan saçakları sayarak uzamamiktarının belirlenmesinde kullanılmaktadır.Bu çalışmada boyca uzamayı ölçebilmek için Michelson interferometresi veelektronik saçak sayıcı devresi tasarlanıp gerçekleştirilmiştir.Alüminyum ve Polyemit kullanılarak yapılan deneylerde boyca uzama miktarıölçülmüş ve teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yapılan ilk deneylerde teoriksonuçlarla deneysel sonuçlar arasındaki fark sistemde gerekli düzeltmeler yapılarakminimuma indirilmiştir.Temmuz,2005 V.Gökhan BÖCEKÇİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE THERMAL EXPANSION MEASUREMENTSOF METAL AND PLASTIC TYPE INDUSTRIALMATERIALS USING INTERFEROMETRICMETHODS.In this thesis, the expansion of industrial materials in length has beenmeasured. An instrumentation set up has been designed and built for this purpose.The expansion measurement set up is composed of three main units, which are anoven, Michelson interferometer and electronic fringe counter.The material under investigation is placed in an oven and heated up to a certaintemperature to expand in length. The expansion in length causes the fringes producedby the Michelson interferometer to flow in one direction. The electronic counter,counts the flowing fringes and determines the length increment.In this study the Michelson interferometer and electronic fringe counter wererealized. For Aluminium and polyamid materials the expansion were measured withour system and compared with the theoretical results. The difference between theexperimental and theoretical results has been minimized making some necessarychanges in the system.July, 2005 V.Gökhan BÖCEKÇİ