Üretim çizelgeleme ve sonlu kapasite çizelgeleme sistemiyle bir uygulama
Production scheduling and a practice of finite capacity sheduling system
- Tez No: 112268
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÜRETİM ÇİZELGELEME VE SONLU KAPASİTE ÇIZELGELEME SİSTEMİYLE BİR UYGULAMA ÖZET Bu çalışmada ilk olarak Üretim yönetimi'nin fonksiyonları üzerinde durulmuştur. Devamında da bu fonksiyonların içinde en önemli olan üretim çizilgeleme ve kontrolü üzerinde yoğunlaşılmıştır. Üretim sistemleri temelde şu dört soruya yanıt arar, hangi üründen, ne kadar üreteceğiz? Bunları üretmek için nelere ihtiyaç var ? Bunları ne zaman ve nasıl temin edeceğiz ? ve Hangi sıra ile işleme koyacağız ? Adam Smith' e kadar bu arayış sonucunda üretim yönetiminde evrimleşme olmuştur. İlk olarak 1946'larda üretimde bilgisayar uygulamaları başlamış ve bilgi işlem maliyetlerinin düşmesi ile hızla gelişmiş ve yayılmıştır. Bu çalışmanın ikinci bölümünde de üretim kontrol felsefelerine değinilmiştir. MRP sistemleriyle başlayan bu faaliyetler, kapalı-çevrim MRP'lerden ERP uygulamalarına ve hatta günümüzde elektronik ticarete entegre olacak yenilikleri de bünyelerine katmalarına kadar gelmiştir. 1980'lerde Kanban üretim sistemlerinin, Optimum Üretim Teknolojisi (OPT), Yüke yönelik imalat (LCM), Melez (çekme ve itmenin kombinasyonu), Conwip gibi alternatif planlama yaklaşımlarının ortaya çıkmasıyla gelişim yeni boyutlar kazanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde çizelgeleme problemi ve bu problemi çözmek için geliştirilen teknikler tanıtılmıştır.Çalışmanın 4. bölümünde ise sonlu kapasite çizelgeleme sistemi üzerinde durulmuş ve devamındaki son bölüm olan 5. bölümde sonlu kapasite çizelgeleme sistemlerinden biri ile örnek bir uygulama yapılmıştır. Sonlu çizelgeleme APICS sözlüğüne göre,“başlangıç periyotundan son periyota kadar sıralı olarak kapasite limitlerini göz önüne alarak ilerleyerek çizelge oluşturan bir çizelgeleme tekniğidir.”Sonlu çizelgeleme gerçek kaynak kapasitelerini göz önüne alarak bir çizelgeleme oluşturmayı hedefler. Malzeme yönetimi temelli ERP sistemlerden farklı olarak sonlu çizelgeleme sistemleri konuya üretim kaynaklan açısından yaklaşır. Sonlu çizelgeleme programlan ülkemizde de son zamanlarda yavaş yavaş da olsa (dünyaya oranla oldukça geç) sesini duyurmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study firstly it was considered on functions of production management. As a continuance, the most important and hardest subject is scheduling and shop floor control of these functions was focused. Production systems searches answers for those four questions, how many of what will we produce? What is needed to produce them? How much of what do we have? And how we schedule them? Evaluation of production systems beginning with Adam Smith took place as result of this study. Computer an application in production systems first emerges in 1946 and rapidly gets complicated and widely used as the data processor costs decreases. In the second section of this study, some commonly known production control approaches was studied. These applications starting with MRP systems continued their development towards closed-loop MRP systems, ERP applications and also including e-commerce functions. Development in Production system had new dimensions introduced in 1980's with Kanban systems, Optimized Production Technology (OPT), Load Control Manufacturing (LMC), Hybrid (combination of pull and push) systems and Conwip (Constant Work in Process). In the third section of this study, scheduling problem and solving techniques of this problem was studied. In the fourth section of this study, finite capacity scheduling systems was studied. Also one practices was done with one of the FCS program is Asprova. IXAccording to the APICS dictionary finite forward scheduling is:“ a scheduling technique that builds a schedule by proceeding sequentially from the initial period to the final period while observing capacity limitations.”Finite scheduling aims to prepare a schedule based on real resource capacities. Finite scheduling systems approach the subject from resource sides where ERP systems consider the material management as the reference point. Even the number of firms that uses classical ERP approaches is very low in our country. Finite scheduling applications are begun to be used in Turkey also.