ERP approach for a paint production company: An activity based costing (ABC) case study
Bir boya üretim firması için ERP yaklaşımı: Faaliyet tabanlı maliyetlendirme (FTM) vaka çalışması
- Tez No: 198337
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FİGEN ÖKER, Y.DOÇ.DR. ÖZALP VAYVAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZETB R BOYA ÜRET M F RMASI Ç N ERP YAKLAŞIMI:FAAL YET TABANLI MAL YETLEND RME (FTM) VAKAÇALIŞMASIMüşteri taleplerinin çeşitlenmesi ve buna bağlı olarak ürün hayat devirlerininkısalması, müşteri odaklı yönetim yaklaşımlarının şekillenmesinde en önemli etkenolmuştur. Üretim sürecini hızlandırarak bu talepleri karşılamak ve küresel rekabetşartlarına uyum sağlayabilmek için firmalar, üretim sistemlerini yeniden gözdengeçirmek ve teknolojik gelişmeleri bu sistemlere uygulamak zorunda kalmışlardır.Üretim sistemlerindeki bu köklü değişiklikler maliyet yönetimi konusundakiproblemleri de beraberinde getirmiştir. Geleneksel maliyet sistemleri, yeni üretimortamlarını destekleyecek bilgi desteğini sunmak konusunda yetersiz kalmışlardır.Bunun ötesinde otomasyonun üretim sistemlerinde giderek daha fazla yer bulması direktişgücüne olan önemi azaltmış; buna bağlı olarak değişen maliyet yapısı, ürünmaliyetlendirmesi konusundaki aksaklıkları gündeme getirmiştir. Bu ve benzeri sebeplermaliyet yönetimi konusunda yeni yaklaşımlar geliştirilmesini kaçınılmaz kılmıştır.Tez çalışmasının birinci kısmında yeni üretim ortamları ve yönetim yaklaşımları,maliyet sistemleri üzerindeki etkileriyle birlikte incelenerek tez çalışmasının perspektifibelirlenmiştir. Bu çerçevede, üretim, maliyet muhasebesi ve daha bir çok uygulamayıkendi çatısı altında toplayan kurumsal kaynak planlama sistemleri ve maliyetmuhasebesinde belirtilen sorunlara çözüm olarak ortaya çıkan faaliyet tabanlımaliyetlendirme yaklaşımı incelenmiştir.kinci kısımda boya üretim sektörünün önde gelen kuruluşlarından birindeyürütülmekte olan kurumsal kaynak planlama sisteminin belli başlı üretim ve planlamaaltyapısı irdelenmiş, ardından muhasebe verileriden faydalanılarak faaliyet tabanlımaliyetlendirme metodolojisi bu kuruluşa uygulanmıştır. Elde edilen faaliyet tabanlıürün maliyetlerinin, firmanın stratejik ve operasyonel karar sürecine destek vereceğiöngörülmektedir.VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTERP APPROACH FOR A PAINT PRODUCTION COMPANY:AN ACTIVITY BASED COSTING (ABC) CASE STUDYIncreased variations in customer demands and related decrease of the productlife cycles have been the most important factor for the customer orientedmanagement approaches to be shaped. The companies had to glance over theirproduction systems and apply the technological improvements into these systems inorder to meet the customer demands by accelerating the production process andadapting to the conditions of the global competition.Problems about the cost management issue have come together with the radicalchanges in the production systems. Traditional cost accounting systems have beeninsufficient to meet the information need for providing the new productionenvironments. Furthermore, increased use of the automation in the productionsystems has decreased the importance of the direct labor and by the way thechanging cost structure has made the problems in product costing a current topic.These and similar reasons made it unavoidable to bring new approaches for costmanagement.In the first part of the thesis study, the perspective of the thesis study isdetermined by inspecting the new production environments and managementapproaches together with their influence on the costing systems. In this context, theenterprise resource planning systems that unites many systems like cost accountingand many other; and also the activity based costing approach that is developed as asolution to the problems explained for the cost accounting are investigated.In the second part, outstanding production and planning infrastructure of anenterprise resource planning system that is used in one of the leader companies ofpaint production sector are researched, and after that the activity based costingmethodology is applied to this company with the use of the accounting data.As a corollary, calculated activity based product costs are assumed to supportthe strategic and operational decision process of the firm.VII