Bilişim teknolojilerinin hazır giyim sanayiine etkileri
Effects of information technologies on ready-made clothing industry
  1. Tez No: 198338
  2. Yazar: ZEKİYE YILMAZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUKADDER EKŞİOĞLU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZETBİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN HAZIR GİYİM SANAYİİNEETKİLERİ?Bilişim Teknolojilerinin Hazır Giyim Sanayine Etkileri? Konulu bu çalışmada,Türkiye'deki Tekstil Hazır Giyim işletmelerinde kullanılan bilişim teknolojilerininhangileri olduğu ve düzeyini tespit ve etkileri saptanmaya çalışıldı. Bunun için çeşitliişletmelerle görüşüldü , bir anket çalışması uygulanıldı.Tez dört bölümden oluşmaktadır birinci bölümde genel giriş bulunmaktadır.İkinci bölümde ise tekstil, hazır giyim, bilgi gibi kavramlarına etimolojik ve kavramsalbakış yapılmakta; tekstil ve bilişim teknolojileri incelenmeye çalışılmaktadır. Bununlabirlikte Hazır giyim sektöründe hangi teknolojilerin kullanıldığı; Tekstil-Hazır GiyimSektörünün Türkiye ve Dünyadaki Durumu incelenmektedir.Üçüncü bölümde ise Bilişim teknolojilerinin bu sektöre etkilerini inceleyen biranket çalışmasının sonuçlarına yer verilmektedir. Bu anket çalışması ile Bilgi İletişimTeknolojilerinin Hazır giyim sektöründe hangi ölçüde kullanıldığı ortaya konulmayaçalışılmıştır. Bu çalışma ile tüm diğer sektörlerde olduğu gibi hazır giyimde deteknolojiden faydalanıldığı hatta bu etkilenmenin bir dönüşüm seviyesinde olduğudur.Zira Üretim ve satışın tüm aşamalarında Bilişim teknolojileri kullanılmaktadır. Buçalışma bu kullanım oranının azımsanmayacak ölçülerde olduğunu ve bu etkilenmeningittikçe arttığını ortaya koymaktadır.Son bölümde de de bu çalışmalar ile ilgili genel değerlendirmeler ve sonuç yeralmaktadır.Haziran 2005 Zekiye YILMAZ ÇETİNERVÖZET?Bilişim Teknolojilerinin Hazır Giyim Sanayine Etkileri? Konulu bu çalışmada,Türkiye'deki Tekstil Hazır Giyim işletmelerinde kullanılan bilişim teknolojilerininhangileri olduğu ve düzeyini tespit ve etkileri saptanmaya çalışıldı. Bunun için çeşitliişletmelerle görüşüldü , bir anket çalışması uygulanıldı.Tez dört bölümden oluşmaktadır birinci bölümde genel giriş bulunmaktadır.İkinci bölümde ise tekstil, hazır giyim, bilgi gibi kavramlarına etimolojik ve kavramsalbakış yapılmakta; tekstil ve bilişim teknolojileri incelenmeye çalışılmaktadır. Bununlabirlikte Hazır giyim sektöründe hangi teknolojilerin kullanıldığı; Tekstil-Hazır GiyimSektörünün Türkiye ve Dünyadaki Durumu incelenmektedir.Üçüncü bölümde ise Bilişim teknolojilerinin bu sektöre etkilerini inceleyen biranket çalışmasının sonuçlarına yer verilmektedir. Bu anket çalışması ile Bilgi İletişimTeknolojilerinin Hazır giyim sektöründe hangi ölçüde kullanıldığı ortaya konulmayaçalışılmıştır. Bu çalışma ile tüm diğer sektörlerde olduğu gibi hazır giyimde deteknolojiden faydalanıldığı hatta bu etkilenmenin bir dönüşüm seviyesinde olduğudur.Zira Üretim ve satışın tüm aşamalarında Bilişim teknolojileri kullanılmaktadır. Buçalışma bu kullanım oranının azımsanmayacak ölçülerde olduğunu ve bu etkilenmeningittikçe arttığını ortaya koymaktadır.Son bölümde de de bu çalışmalar ile ilgili genel değerlendirmeler ve sonuç yeralmaktadır.VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEFFECTS OF INFORMATION TECHNOLOGIES ON READY-MADECLOTHING INDUSTRYIn this study with the subject ?Effects of Information Technologies on Ready-made ClothingIndustry? the types, levels and effects of information Technologies used in Textile Ready-Made Clothing establishments in Turkey.This study consists of four parts. First part is introduction. In the second part there is aconceptual and linguistic view to concepts as textile and information technologies; textile andinformation Technologies are examined. Also the Technologies used in Ready-made TextileIndustry, the situation of Textile Ready-made Clothing Industry in Turkey and in the world,are examined.In the third part, the results of a survey, which examines the effects of informationtechnologies on the Ready-Made Clothing Industry, are presented. With this survey in whichscale the information technologies are used in Ready-made Clothing Textile Industry, is triedto be ascertained. It is ascertained that as in all other industries in Ready-made ClothingTextile Industry, technology is used and this influence is in transformation level. Informationtechnologies are used in all steps of production and sale. This study brings up that this usagerate is not regarded as too little and this influence increases as well.In the last part discussion and results are placed.June 2005 Zekiye YILMAZ ÇETİNERVI