Plastik enjeksiyon kalıplarında sıcak yolluk sistemleri
Hot runner systems in plastic injection molds
  1. Tez No: 198348
  2. Yazar: YAKUP ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZETPLAST K ENJEKS YON KALIPLARINDA SICAKYOLLUK S STEMLERPlastik ürünlerin imalatında çok değişik yöntemler kullanılmakla birlikte enyaygın yöntem enjeksiyonla kalıplama yöntemidir. Plastik enjeksiyon yöntemi seriüretime oldukça uygun olup genellikle termoplastiklere uygulanır. Kalıp tasarım veimalatı bu yöntemin en önemli öğelerinden birisidir. Kalıplarda kullanılan yolluksistemleri enjeksiyon ünitesinden gelen eriyik haldeki plastik malzemenin ürünboşluğuna taşınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yolluk sistemleri klasik veyanormal yolluklar, soğuk yolluklar ve sıcak yolluklar olmak üzere üç grubaayrılmaktadır.Bu çalışmanın konusu olan sıcak yolluk sistemlerine genellikle viskozitesiyüksek olan plastiklerde, bir seferde birden fazla çıkarılması istenen karmaşıkürünlerde, malzeme tasarrufunda, çevrim süresinin azaltılmasında, kalıp ömrününartırılmasında vb. gibi birçok durumlarda başvurulmaktadır.Ülkemiz kalıp sektöründe sıcak yolluk uygulamaları henüz istenilen seviyedeolmayıp, bu sistemlerin kullanılmasından doğan birçok problemlerlekarşılaşılmaktadır.Bu çalışmada sıcak yolluk sistemleri sektörün bilgilendirilmesi amacınadönük olarak genel bir şekilde incelenmiştir. Tezde birinci bölümde verilen girişitakiben tezin ana konusunun anlaşılmasına öncülük etmek üzere ikinci bölümdeyolluk çeşitleri üçüncü bölümde ise giriş çeşitleri ve tasarımı ele alındı. Dördüncübölümde esas konu olan sıcak yolluk sisteminin elemanları sınıflandırılarak ayrıntılıbir şekilde incelendi. Beşinci bölümde sıcak yolluklu enjeksiyon işlemindekarşılaşılan problemler gözden geçirildi. Altıncı bölümde sıcak yolluk kaçaklarınınsebepleri ele alındı. Yedinci bölümde sıcak yolluklu kalıplar sınıflandırıldı. Sonuçlarsekizinci bölümde tartışma ve değerlendirme dokuzuncu bölümde verildi.Ağustos 2005 Yakup ÇINARIX
Özet (Çeviri)
ABSTRACTHOT RUNNER SYSTEMS IN PLASTIC INJECTION MOLDSAlthough there are several methods in the manufacture of plastic products,injection molding is the most widespread method. Plastic injection method issuitable for mass production and is generally applied for thermoplastics. Molddesign and production is one of the most important elements of this method.Runner systems, which used in molds, play an important role in the transfer ofmolten plastic material from injection unit to mold cavity. Runner systems areclassified into three groups namely; classic or normal runners, cold runners andhot runners.Hot runner systems, which are the subject of this study, are generally useful forhigh viscosity plastics, in the production of complex shaped parts, in thereduction of cycle times and in the enhancement of mold life.The application of hot runners is still below the required level in Turkish moldindustry accordingly there are serious problems in the use of these systems.In this study hot runner systems were investigated in a general way for thepurposes of transferring the knowledge to the mold sector. In the thesis firstlythere is the introduction as the first chapter, types of runners were given in thesecond chapter, and types and design of gates were given in the third chapter,The elements of hot runner systems were investigated in detail in the forthchapter, The problems, which are encountered in the process of injectionmolding with hot runner systems, were reviewed in the fifth chapter hot runnerleaks were taken into account in the sixth chapter. The moulds with hot runnersystems were classified in the seventh chapter. Results, discussion adconclusions were given in the eighth and ninth chapter, respectively.August 2005-09-12 Yakup ÇINARX