Kısmi ve ön alaşımlı demir tozları içerisine katı B ve FeB ilavelerin sinterleme davranışları ve mekanik etkisi
The effect of B and FeB additions on the sintering behaviour and mechanical properties of premixed a partially alloyed iron powders
- Tez No: 198349
 - Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR SALMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZETDemir esaslı toz metalurjisi ürünü parçalar toz metalurjisi ürünleri içerisinde Önemliyere sahiptirler. Bu tip parçalar içerisine farklı toz ilaveleri yaparak mekanik özellikleriarttırılabilir. Hazırlanan bu çalışmada Hoeganaes firmasının ürünlerinden olan Distaloy 4600 -A (Kısmi alaşımlı) ve Ancorloy HP-1 (önalaşımlı) tozları kullanılmıştır. FeB toz ilavesiolarak F.W.WINTER Inc.&Co firmasına ait tozlar (%19 B ve D50 = 10.65 µm) ve bor tozuolarak ise S.B. Boron Corp. Firmasına ait yüksek saflıktaki bor tozları kullanılmıştır.Yağlayıcı ilavesi olarak ağırlıkça % 0,5 Acrawax-C kullanılmıştır. FeB ilavelerikompozisyondaki bor miktarının (% ağırlıkça) 0, 0.2, 0.4, 0.6 ve 0.8 miktarları sağlanacakşekilde ilave yapılmıştır. Toz karışımlarının hazırlanmasında ilk aşama olarak tozlar ayrı ayrı(demir tozu, bor ve yağlayıcı) hassas terazide tartılmıştır. Tartma işleminde kullanılan terazimaksimum 5000 gr kapasiteli olup 0,01 hassasiyette digital göstergeli terazidir. Yukarıdaverilen miktarlarda hazırlanan tozlar Turbula karıştırıcıda 85 dev/dak. hızında 30 dak.Homojen karışım elde edinceye kadar karıştırılmıştır. Hazırlanan toz karışımları 80 tonlukpreslerde MPIF 10 standartlarına göre tek yönlü kalıplarda şekillendirilmiştir. Hazırlanankompaktlar vakum altında çalışabilen sinterleme fırınında 1150 ºC, 1200 ºC ve 1250 ºCsıcaklıklarında 30 dak. sinterlenmiştir. Tüm numunelerin (sinterlenmiş ve sinterlenmemiş)yoğunluk ölçümleri MPIF 42 standardına bağlı kalınarak, Arşimet prensibine göre yapılmıştır.Çekme deneyleri ASTM standatlarına göre uygulanmştır. Sinterlenmiş numuneler Üniversalçekme cihazında 25,4 mm/dak hızlarında çekme testine tabi tutulmuştur. Her numuneüzerinden Sertlik ölçme cihazı kullanılarak, HRA Skalasında sertlik değerleri ölçülmüştür.Numuneler üzerinde farklı analiz metotları kullanılarak mikroyapısal gelişim vemekanik özellikler karakterize edilerek elde edilen bilgiler literatür bilgileriylekarşılaştırılmıştır.EKİM, 2005 VEYSEL KAYIŞ
Özet (Çeviri)
SUMMARYIron base Powder Metallurgy parts are an important in powder metallurgy products.Different powders can be added in these parts for enhance to mechanical properties. In thisstudy, Distaloy 4600A and Ancorloy HP powders produced by Hoeganaes Co. were used.FeB powders (19 wt % B and D50: 10.65 μm) produced by F.W.Winter Inc.Co. and boronpowders (high purity) produced by S.B.Boron Corp. were used as additives. The amount ofadditive was adjusted to give 0, 0,2, 0,4, 0,6 and 0,8 wt% boron and 0,5 wt % Acrawax-C(ethylene bisstearamide) as lubricant in starting mixture was blended in a Turbula mixer at 85rev/min. for 30 min. The quantity of powder was determined by digital balancer (maximummass: 5000 g and 0,01 sensitively). The mixed powders were uniaxially compacted in an 80Thydraulic press with floating die to produce samples with MPIF 10. These compacts weresintered at vacuum at 1150ºC, 1200ºC and 1250ºC for 30 min. The densities of the non-sintered and sintered samples were measured by means of the Archimedes method with MPIF42. Ultimate tensile strength bars were prepared with ASTM standarts. Ultimate tensilestrength tests were performed using universal mechanical tester at constant crosshead speed of25,4 mm/min. The hardness tests were performed using hardness tester at HRA scale.Different characterization methods were using for microstructural evolutions andmechanical properties. Finally, results were discussion with literatures ledges.EKİM, 2005 VEYSEL KAYIŞ