Bulkaz Dağı'nın (Uşak) flora ve vejetasyonunun incelenmesi
Flora and vegetation investigation of Bulkaz Mountain (Uşak)
  1. Tez No: 198357
  2. Yazar: MEHTAP DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUH SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Araştırma alanımız olan Bulkaz Dağı Uşak li-Sivaslı lçesi sınırları içinde kalmaktadır.Alanın denizden yüksekliği 900-1800 m.'ler arasında değişmektedir.Kahverengi orman topraklarının geniş yer bir alanı kapladığı araştırma bölgemizde diğertoprak grupları, kireçsiz kahverengi orman toprakları ve kırmızımsı kestanerengi topraklardır.Araştırma bölgesinden 74 familyaya ait 860 bitki taksonu toplanmıştır. Bu bitkilerinfloristik bölgelere dağılımı: Akdeniz kökenli % 15, Iran-Turan kökenli % 12, Avrupa-Sibirya%8, geniş yayılışlı % 18, yayılışı belli olmayan türler % 46, Türkiye için endemik olan türler% 5 oranındadır. Toplam endemik tür oranı ise % 13,7 dir.Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metodu kullanılarak yapılmıştır.Araştırma alanında aşağıda belirtilen orman ve çalı vejetasyonu tesbit edilmiştir. Bunlar;Üstsınıf:Querco-Fagea Fukarek et Fabijanik, 1968.Sınıf :Quercetea pubescentis (Oberd, 1948) Doing Kraft, 1955.Ordo :Querco-Cedretalia libani Barbero, Loisel,Quezel, 1974.Alyans:Abieto Cedrion Quezel ve ark.1979.Orman Vejetasyonu Birlikleri:1.Sileno phrygiae-Pinetum nigrae ass.nova.2.Stachyo arvensi-Pinetum brutiae ass.nova.3.Senecio castagneani-Quercetum pubescentis ass.nova.4.Centaureo cyani-Quercetum cerridis ass.nova.5.Centaureo olympici-Quercetum macrolepidis ass.nova.6.Paronychio chionaeae-Juniperetum excelsae ass.nova.Çalı Vejetasyonu Birlikleri:7.Pino sylvestri-Quercetum cocciferae ass.nova.8. Astragalo trojanis-Cistetum laurifoli ass.nova.
Özet (Çeviri)
The area of investigation namely Bulkaz Mountain is located within Sivaslı county ofUşak.There are limness brown soils and reddish brownsoils. The brown forest soils cover upthe largest part of this area.The altitude of the area is between 900-1800 m.860 plant taxa beloging to 74 families were collected from the area. The disribution ofthese plant taxa with respect to the floristic regions are as follows: 12 %Irano-Turanian, 15 %Mediterranean, 8 % Euro-Siberian, 18 % widespread, 46 % of these is unknown and 5 % ofthis taxa is endemik for Turkey. Total endemik taxa are 13,7 %.Braun-Blanquet (1932) method was used to investigate the vegetation of the area andclassfication the plant associations.There are two vegetation types in this area. These are as follows:Superclassis:Querco-Fagea Fukarek et Fabijanik, 1968:Quercetea pubescentis (Oberd, 1948) Doing Kraft, 1955Classis:Querco-Cedretalia libani Barbero, Loisel,Quezel, 1974Order:Abieto Cedrion Quezel ve ark.1979AllienceAssociations of Forest Vegetation1.Sileno phrygiae-Pinetum nigrae ass.nova.2.Stachyo arvensi-Pinetum brutiae ass.nova.3.Senecio castagneani-Quercetum pubescentis ass.nova.4.Centaureo cyani-Quercetum cerridis ass.nova.5.Centaureo olympici-Quercetum macrolepis ass.nova.6.Paronychio chionaeae-Juniperetum excelsae ass.nova.Associations of ShrubVegetation7.Pino sylvestri-Quercetum cocciferae ass.nova.8. Astragalo trojanis-Cistetum laurifoli ass.nova.