UV kurutma tekniğinin incelenmesi
UV drying technique research
- Tez No: 198358
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZETUV KURUTMA TEKNİĞİNİN İNCELENMESİUV kurutma tekniğinin ana unsurları olan; UV mürekkepleri, UV kürlambaları, UV kalıplar ve UV kurutma tekniğinin aksesuarları hakkında literatürtaraması yapılarak detaylı bilgiler verilmiştir.UV Baskı makine konfigürasyonları incelenerek; merdaneler, blanketler,baskı kimyasalları, radyometreler ve glossmetreler hakkında uygulamaya yönelikpratik bilgiler verilmiştir.UV baskı ekipmanlarından; lambalar, yansıtıcılar, güvenlik teçhizatı,soğutma sistemleri, havalandırma sistemleri, kompresör sistemleri ve mekaniksistemler baskı makinesi üzerinde incelenmiş ve sağlıklı kullanma metodları ortayakonmuştur. Ayrıca UV kür üniteleri; hem makinelerin üzerlerinde incelenmiş, hemde literatür taraması yapılarak en verimli şekilde kullanım için gereken teknik bilgilerdetayları ile sunulmuştur.Konvansiyonel kurutma tekniği ve UV kurutma tekniği karşılaştırılarak; UVkurutma tekniğinin avantajları ve dezavantjları tespit edilmiş ve ambalajlama, kitap,dergi, broşür, katolog, şirket raporları, çıkartma ve etiketlerin UV üretim sürecianlatılmıştır.UV kurutma tekniğinin en büyük avantajlarından biri olan emici olmayanyüzeylere baskı yapabilmesi; PVC, Polyester, Poliproplen ve folyo maddeler gibimalzemeler üzerinde incelerek sistemin avantajları ve kalitesi kanıtlanmıştır.UVmürekkeplerin çevre üzerindeki etkileri araştırılmış ve UV kurutma tekniğinin;termal güvenliği, elektriksel güvenliği ozon güvenliği ve mürekkep güvenliğialınması gereken önlemler ile birlikte sunulmuştur.Eylül, 2005 Uğur KANTIK
Özet (Çeviri)
ABSTRACTUV DRYING TECHNIQUE RESEARCHDetailed information is given on basic factors of UV drying technique which are UVinks, UV lamps, UV plates and accessories of UV drying technique information usingliterature scanning.Practical data on cylinders, blankets, printing chemicals, radiometers and glossmetersare provided by inspecting the UV printing machinery configurations.Lamps, reflectors, security equipment, cooling systems, ventilation systems, compressionsystems, mechanical systems which are UV printing equipments are studied on the printingmachine and proper usage methods are identified.On the other hand, UV cure units are focused on both by on the run research and byliterature scanning and detailed technical data required are presented for most efficient usage.Comparison of conventional drying technique and UV drying technique is made,advantages and disadvantages of UV drying system are identified. Packaging, book,magazine, brochure, catalogue, company profiles, stickers and labels are described in terms ofproduction process.Ability to print on non-absorbent surfaces which is the one most important advantages ofUV drying technique is examined on PVC, Polyester, Polyproplen and folio like materials andsystem?s advantages and quality is proved. Environmental effects of UV inks are researchedand termal security, electrical security, ozone effects, ink security are presented withnecessary precautions.September, 2005 Uğur KANTIK