Seamless örgü makinelerinde malzeme (iplik)-ilmek uzunluğunun kumaş gramajı üzerine etkileri
The effects of loop-fiber on the weight in grams of fiber in seamless knitting machines
- Tez No: 198361
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZETBu çalışmada dikişsiz üretim teknolojisinde kullanılan %100 poliamid 6,6 70/68/2ipliğinin 5 değişik özellikli üretim kullanılarak SANTONİ SM8 TOP2 makinesindetüp kumaş örülmüş ve bu ürünler temel tekstil testlerinden geçirilerek ilmek-iplikuzunluğunun kumaş gramajı üzerine etkisi araştırılmıştır.Araştırmada önce üretim ipliği hususuna ter verilmiştir. Bu amaçla Poliamid 6,670/68/2 microfilament ipliği yalancı bükümlü ve 5 değişik puntalama sayısı ileüretilmiştir.Araştırmada İkinci aşama olarak bu 5 değişik varyasyondaki ipliğin (60-80-100-120-140 punta) her birinden basic örgüde Santoni SM8 Top2 tipi makinede 3 farklıayarda (30-50-70 ayar) kumaş üretimi gerçekleşmiştir.Üretimler doğal işletme şartlarında ve aynı makinede makinenin sabit ayarlarındayapılmıştır.Üretimi yapılan 15 farklı kumaş ve 5 farklı iplik laboratuarda iplik mukavemet,sürtünme dayanımı, pilling, çekme tayini ve ilmek iplik uzunluğu, testlerine tabitutularak test sonuçları standartlara göre değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda, dikişsiz üretim tekniğinde nylon 6,6 70/68/2 ipliğindekideğişkenliklerin kumaş gramajı üzerine etkisi ortaya çıkarılmış, elde edilen sonuçlaristatistiki olarak değerlendirilmiş ve sonucunda üretime yönelik olarak maddelerhalinde ortaya konulmaya çalışılmıştır.Temmuz, 2005 Özdemir AYI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, single jersey fabric was knitted (plaited) in SANTONI SM8 TOP2machine by using 5 different featured production of the fiber which is used in thetechnology of seamless production. The effect of loop-fiber length on the weight ingrams of fiber was increased by applying basic textile tests to these products.Firstly, the subject of production fiber took place in this study. With this aim,Poliamid 6,6 70/68/2 microfilament fiber was produced by false twisted and 5different point numbers.As the second step in the study, the fabric production was gone into 3 differentstandards (30-50-70 standard) in basic plait and in Santoni SM8 Top2 type machinefrom each of these fibers with 5 different variations (60-80-100-120-140 frequencyof interlacing).The productions were carried out under the conditions of natural operating and in thesame machine and in its stable standards.After applying the endurance, friction endurance, Breaking force and elongation atbreak, Textiles- Determination of the abrasion resistance of fabrics by the Martindalemethod, Determination of fabric propensity to surface fussing and to pilling, fabricsin tests for determination of dimensional change and fiber length tests to 15 differentfabrics and 5 different fibers whose productions completed, the results of the testswere evaluated according to the standards.At the end of the research, the effect of variables in naylon 6,6 70/68/2 fiber on theweight of grams of fabric was revealed, the results were evaluated statistically and inits end, it was tried to expose them in the state of materials for production.July, 2005 Özdemir AYII