Toz metalurjisi ile üretilen demir esaslı yapısal parçalar içerisine katılan B ve NiB ilavelerinin mikroyapı ve mekanik özelliklere etkisi
The effect of B and NiB additions on microstructure and mechanical properties of iron base structural parts were produced by powder metallurgy
  1. Tez No: 198360
  2. Yazar: İSKENDER TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZETHazırlanmış olan bu tez çalışmasında, geleneksel toz metalurjisi süreçleriyleüretilen demir esaslı yapısal parçalara, yapılan Bor ve NiB ilavelerinin mikro yapısalgelişime ve mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir.Bu amaçla ilk etapta farklı özelliklere sahip alaşımsız ve/ veya ön alaşımlı Fetozları kullanılmıştır. Bu tozlar içerisine belirli miktarlarda Bor ve NiB ilaveleriyapılmıştır. Demir tozları ve ilave tozlar laboratuar şartlarında homojen olarakkarıştırılmıştır. Hazırlanan toz karışımları tek yönlü kalıplama işlemine tabi tutularakstandartlara uygun numuneler hazırlanmıştır. Kalıplama işlemi sonrasında farklısinterleme sıcaklık ve sürelerinde sinterleme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Sinterlemeesnasında değişik sinterleme atmosferlerinin kullanılması mümkündür.Sinterlenmiş numuneler üzerine metalografik incelemeler, XRD gibikarakterizasyon çalışması gerçekleştirilerek, sinterleme esnasındaki mikroyapısal gelişimaçıklanmıştır. Mekanik özelliklerin tespitinde sertlik ölçümleri, yoğunluk ve çekmedeneyleri icra edilmiştir.ncelemeler sonunda elde edilen sonuçlar, literatürdeki diğer çalışmalarlakarşılaştırılarak ve bu bilgilerin ışığında; mikro yapısal ve mekanik özelliklerdekideğişikliklerin nedenleri ilişkilendirilerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF B AND NiB ADDITIONS ON MICROSTRUCTUREAND MECHANICAL PROPERTIES OF IRON BASE STRUCTURALPARTS WERE PRODUCED BY POWDER METALLURGYIn this thesis, the effect of boron and NiB additions on microstructural evolution andmechanical properties of Iron base structural parts were manufactured by traditional powdermetallurgy process.In firstly, prealloyed and non-prealloyed. Fe powder with different properties wasused. Boron and NiB powder with determined quantity were added to Fe powder. Fe andaddition powder were mixed homogeny under laboratory conditions. The mix-powder wasmolded in single action pres depend on standards. The compacts were sintered under vacuumatmosphere at different sintering times and sintering temperatures.The finally, experimental data were comparated other study in literature andmicrostructural and mechanical properties changes were discussed.Metallographic, XRD, hardness, density and tensile testing were performed onsintered specimens. Microstructural evolution during sintering was explained.June, 2005 skender Turan