C-t-P (computer to plate-bilgisayardan kalıba aktarım) sisteminde dış tambur, iç tambur ve düz yataklı pozlandırma sistemleri ile geleneksel pozlandırma sisteminin baskı sonucuna etkilerinin tespiti
Determination of the impacts of the external drum, internal drum and flat bedding exposure systems at the CtP (computer to plate) system and conventional exposure system over the press results
- Tez No: 198376
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZETC-t-P (COMPUTER TO PLATE-B LG SAYARDAN KALIBAAKTARIM) S STEM NDE DI TAMBUR, Ç TAMBUR VE DÜZYATAKLI POZLANDIRMA S STEMLER LE GELENEKSELPOZLANDIRMA S STEM N N BASKI SONUCUNAETK LER N N TESP TBaskı sistemlerinde geli en teknolojiyle birlikte ilerlemeler olmu tur. Geçmi temü teriye ula ması uzun zaman alan basılı ürünler günümüzde hem kısa zamandaüretilebilmekte hem de yüksek kalitede tüketiciye sunulmaktadır. Baskı kalitesininartmasında kalıbın istenilen kalitede hazırlanması büyük önem ta ır. Bu nedenlegünümüzde ?Computer to Plate? sistemi yukarıda bahsetti imiz baskı süresininkısaltılması ve kalitenin artırılmasında direkt etkili kriter olarak öne çıkmaktadır.Ancak CtP cihazlarının sa lıklı kalibrasyonlarının yapılmadı ı durumlarda busistemin baskı kalitesini olumsuz etkileyece i gerçe inin iyi bilinmesi gerekir.Bu çalı mada CtP teknolojisinin avantajlarından ayrıntılı bir ekilde bahsedildi.Bilgisayardan kalıba teknolojisinin Flexo ve Ofset baskı teknolojileri açısındanyararları ele alındı. CtP sistemindeki pozlandırma sistemleri ve pozlandırmatasarımları incelenerek bu sistemlerde kullanılan kalıp çe itlerinin birbirlerine göreüstünlükleri de erlendirildi. CtP sisteminde baskı öncesi a amalar ve i akı ıincelenerek avantajları öne çıkarıldı. Ayrıca farklı matbaa i letmelerinde CtPcihazlarında elde edilen kalıplardan densitometrik ölçümler yapıldı. Bu sistemlepozlandırılan kalıplardaki nokta kalitesi iCPlate II kalıp okuyucusu ile görüntülenipnoktalardaki farklar geleneksel yöntemlerle hazırlanan kalıplarla kar ıla tırıldı.Temmuz, 2005 enol U UR
Özet (Çeviri)
ABSTRACTDETERMINATION OF THE IMPACTS OF THE EXTERNAL DRUM,INTERNAL DRUM AND FLAT BEDDING EXPOSURE SYTEMS ATTHE CtP (COMPUTER TO PLATE) SYSTEM AND CONVENTIONALEXPOSURE SYSTEM OVER THE PRESS RESULTSAdvances in pressing systems have been occurred together with developingtechnology. Nowadays, pressed products that took a long time for arriving to thecostumers in the past, have been produced in a very short time and submitted at highquality to the customers. The preparing of plate in a desired quality plays an importantrole on the advanced quality of the pressing. In the present time Computer to Plate systemseems to be noteworthy as a direct effective criteria at the shortening the pressing time andimproving the quality. The calibration of CtP instruments must be made correctly,otherwise it must be known that the pressing quality of the system will be affectednegatively. It must be considered that the improving technology also enhances the qualityof pressing systems.In this study, the advantages of the present CtP system are explained in detail.Furthermore the benefits of CtP technology are evaluated with respect to Flexo and offsetpress technologies. Examining the exposuring systems and designs of exposuring at CtPsystems, the plate types used at these systems and their advantages are interpreted inrelation to each other. The advantages of the CtP system is emphasized regarding toprepress stages and work flow.In this study densitometric measurements were made on the plates, produced by CtPsystems, collected from various printing firms. Also dot qualities on the plates exposed bythe mentioned system, were imaged using iCPlate II plate reader. The imaged dot qualitieswere compared with those of the plates prepared by conventional methods.July, 2005 enol U UR