Masaüstü yayıncılıkta CTP teknolojisinin incelenmesi
Examination of CTP technology in desktop publishing
- Tez No: 375390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET SÜREYYA KOÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu yüzden olacak çevremizdeki her şey başımızı döndürecek bir hızda durmadan değişiyor. Çok yakın geçmişimizde bu hızlı değişimden çok etkilenen sektörlerden biriydi fotoğrafçılık. Dijital devrim öyle bir değişim yaratmıştı ki bu alanda, biz dijital makinalar mı yoksa analog makinalar mı daha iyi diye tartışırken asırlık fotoğrafçılık kavramının bütün sınırları adeta yeni baştan yazıldı. İşte bugün matbaacılık ve basım sektöründe de böyle bir dijital dönüşüm yaşanmaktadır. Bu dönüşümün bir ucundan çeken faktörlerden biri de CTP yani bilgisayardan direkt kalıba pozlandırma teknolojisidir. CTP, Computer to Plate yani bilgisayardan direkt kalıba pozlama teknolojisi, baskı öncesi kalıp oluşturma tekniklerinde hız ve verim sağlamak için geliştirilmiş bir teknolojidir. Sistemin özü bilgisayardaki basılacak dökümanların direkt olarak baskı kalıbına aktarıması şeklindedir. Bu şekilde arada var olan film, montaj ve kalıp çekim aşamaları atlanılmakta, daha hızlı kalıp oluşturulmakta ve nokta kaybı minimuma indirilerek baskı kalitesinin arttırılması sağlanmaktadır. Bu da zamandan, işçilikten tasarruf ederek ve verimliliği arttırmak anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
We live in a digital age. That's why everything around us, our heads will rotate at a speed that is constantly changing. Very close to our history of this rapid change most affected sector was one of the photography to the digital revolution such a change had created in this field, we are digital machines m or analog machines do better as discussing the age-old photography concept all boundaries almost been completely rewritten. Here's printing and publishing industry today is experiencing such a digital transformation. This conversion from one end of one of the factors which computer CTP direct exposure to mold technology. CTP exposure to molds directly from computer technology in pre-press molding technique is a technology developed to provide speed and efficiency. The essence of the system on the computer to be printed in the form of documents is streamed directly to the printing plate. In this way, the film co-exist, assembly and mold shooting stages are skipped, faster, minimizing the loss of point patterns are formed and print quality will be improved. This time, to increase productivity by reducing labor costs.