Kaldırım ve Kayacık tuzlalarından ayrımı yapılan aşırı halofil arkebakterilerin polar lipidlerinin karakterizasyonu
Characterization of polar lipids of extremely halophilic archaea isolated from Kaldırım and Kayacık salterns
- Tez No: 198384
- Danışmanlar: PROF.DR. MERAL BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETKALDIRIM VE KAYACIK TUZLALARINDAN AYRIMIYAPILAN AŞIRI HALOFİL ARKEBAKTERİLERİN POLARLİPİDLERİNİN KARAKTERİZASYONUTürkiye'deki Tuz Gölü'nün Kaldırım ve Kayacık Tuzlalarında bulunanaşırı halofil bakterilerin sayıları hakkında bilgi olmasına rağmen bu tuzlalardabulunan aşırı halofil bakterilerin türleri hakkında bilgi bulunmamaktadır. Tuzgölleri, soda gölleri, tuzlaların kristalize havuzları, tuz madenleri gibi yüksek tuziçeren doğal ortamlarda bulunan mikroorganizma topluluklarının yapısıhakkında bilgi edinmek için polar lipidler kullanılmaktadır. Aşırı halofilarkebakterilerin polar lipidlerini karakterize etmek için ince tabakakromatografisi kullanılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki Tuz Gölü'nüntuzlaları olan Kaldırım (16 izolat) ve Kayacık (4 izolat) Tuzlaları'ndan ayırımıyapılan 20 aşırı halofil izolat polar lipid yapısı açısından incelenmiştir. İncetabaka kromatografisi ile polar lipidlerin karakterizasyonu, tüm izolatlarınfosfatidil gliserol (PG), fosfatidil gliserol fosfatın metil esterleri (PGP-Me) vefosfatidil gliserol sülfat (PGS) içerdiğini göstermiştir. Dokuz izolat Haloarculacinsinin karakteristik glikolipidi olan glikozil mannozil glikozil dieter (TGD-2)içermiştir. Ayrıca bu izolatlarda diglikozil dieter (DGD-2)'de bulunmuştur. Yediizolat hem difitanil gliserol eter merkez lipidlerini (C20C20) hem de sesterter-panilfitanil gliserol eter merkez lipidlerini (C25C20) ve Natrinema cinsinintanımlanamayan karakteristik glikolipidlerini içermiştir. Üç izolat Halorubrumcinsinin karakteristik glikolipidi olan sülfatlanmış diglikozil mannozil glikozildieter (S-DGD-1) içermiştir. Bir izolat Halobacterium salinarum'un karakteristikglikolipidleri olan galaktozil mannozil glikozil dieter (S-TGD-1) ve sülfatlanmıştetraglikozil dieter (S-TeGD)'yi içermiştir. Bu çalışmada Haloarcula,Halorubrum ve Natrinema türleri Kaldırım Tuzlası'nda bulunmuştur. Bunarağmen Kayacık Tuzlası'nda Haloarcula türleri ve Halobacterium salinarumbulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları Haloarcula türlerinin her iki tuzlada dabulunan mikroorganizmalar olduğunu göstermiştir.Ekim, 2005 Mehmet Nuri ÖĞMEN
Özet (Çeviri)
SUMMARYCHARACTERIZATION OF POLAR LIPIDS OFEXTREMELY HALOPHILIC ISOLATED FROMARCHAEAKALDIRIM AND KAYACIK SALTERNSAlthough there is an information on extremely halophilic bacterial number ofKaldırım and Kayacık Salterns of Tuz Lake in Turkey, there is no avaliable informationon the species distribution in these salterns. Polar lipids are used to obtain informationon the nature of the microbial communities found in natural environments containinghigh salt concentations such as salt lakes, soda lakes, crystallizer ponds of solar salternsand salt mine. Thin-layer chromatography are used to characterize polar lipids structureof extremely halophilic Archaea. In this study a total of 20 extremely halophilic strainsisolated from Kaldırım (16 isolates) and Kayacık (4 isolates) Salterns of Tuz Lake inTurkey were examined for polar lipid structure. Characterization of polar lipids by thin-layer chromatography indicated that all isolates had the phytanyl diether derivatives ofphosphatidylglycerol (PG), the methyl ester of phosphatidyl glycerophosphate (PGP-Me) and phosphatidyl glycerosulfate (PGS). Nine isolates contained glucosyl mannosylglucosyl diether (TGD-2), the characteristic glycolipid of genus Haloarcula. Also smallamounts of diglycosyl diether (DGD-2) found in some of these isolates. Seven isolateshad both diphytanyl glycerol ether core lipids (C20C20) and phytanyl-sesterterpanylglycerol ether core lipids (C25C20) and unidentified glycolipids which are characteristicof genus Natrinema. Three isolates had sulfated mannosyl glucosyl glycerol diether(S-DGD-1), the characteristic glycolipid of genus Halorubrum. One isolate containedsulfated galactosyl mannosyl glucosyl diether (S-TGD-1) and sulfated tetraglucosyldiether (S-TeGD), the characteristic glycolipid of Halobacterium salinarum. In thepresent study, Kaldırım Saltern harbored Haloarcula, Halorubrum and Natrinemaspecies while Kayacık Saltern had Haloarcula species and Halobacterium salinarum.This research results showed that Haloarcula species were found in the both salterns.October , 2005 Mehmet Nuri ÖĞMEN