Saros Körfezi İbrice Limanı mevki sünger faunası
The sponge fauna of İbrice Harbor, Saros Bay
  1. Tez No: 198385
  2. Yazar: ZİYA ÇAYLARBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETBu tez çalışmasında, Saros Körfezi İbrice Limanı Mevkiinde 03.04.2004-15.06.2005tarihleri arasında SCUBA (Self Contained Underwater Breathing Aparatus) ve serbest dalışyöntemleri ile 0-55 metreler arası örneklemeler yapılmıştır. Toplanan örneklerin fotoğraflarıçekildikten sonra %4'lük nötralize formaldehit çözeltisine konmuş daha sonra %70'lik etanolçözeltisine alınarak saklanmıştır. Tür tayini için laboratuvara getirilen örneklerin spikülleriçıkartılmıştır. Uygun olan spiküllerin fotoğrafları çekilerek tür tayininde kullanılmıştır. Ayrıcaörneklemelerin dalış yöntemleri kullanılarak yapılmış olması, türlerin gerek substratum,gerekse diğer ekolojik özellikleri ile ilgili, birbirinden farklı yada benzer yönlerininincelenmesine olanak tanımıştır.Çalışma alanında Cliona celata, Tethya aurantium, Suberites domuncula,, Acanthellaacuta, Axinella cannabina, Axinella damicornis, Axinella polypoides, Agelas oroides,Ciocalypta sp., Petrosia ficiformis, Calyx nicaeensis, Haliclona mediterranea, Ircinia sp.Dysidea sp ve Aplysina aerophoba olmak üzere toplam 15 sünger türü tespit edilmiştir. Bu tezçalışmasında bulunan türlerin tamamı, Türkiye sularında daha önce yapılmış çalışmalardakaydedilmiştir.Türkiye'de bugüne kadar gerek yerli, gerekse yabancı araştırmacılar tarafından süngerfaunası üzerine yapılan araştırmaların sayısı oldukça azdır. Ek olarak araştırma sahasınıniçinde bulunduğu Kuzey Ege'de geçmişe yönelik karşılaştırma imkanı sağlayan araştırmasayısı daha da azdır. Dolayısıyla yapılacak yeni araştırmaların ve araştırmacı sayısının artmasıoldukça büyük önem arz etmektedir.Bu çalışmada Türkiye sünger faunasının tanınmasına katkıda bulunmak ve gelecekteyapılacak çalışmalara zemin oluşturmak amaç edinilmiştir.Eylül, 2005 Ziya ÇAYLARBAŞI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this thesis study, samplings were performed by using SCUBA (Self ContainedUnderwater Breathing Aparattus) and free diving between 03.04.2004-15.06.2005 in SarosBay-Ibrice Harbor (NE Aegean Sea). Samples were photographed under bright sunlightthereafter they were fixed in %4 neutralized formalin and than stored in %70 ethanol. Becauseof method used (SCUBA) some valuable information related to ecology of the identifiedspecies were obtained.Fifteen species were identified in the area investigated. These are; Cliona celata, Tethyaaurantium, Suberites domuncula, Acanthella acuta, Axinella cannabina, Axinella damicornis,Axinella polypoides, Agelas oroides, Ciocalypta sp., Petrosia ficiformis, Calyx nicaeensis,Haliclona mediterranea, Ircinia sp. Dysidea sp. and Aplysina aerophoba. All of these specieswere recorded by previous studies performed in Turkish seas.Studies on sponge fauna of Turkish seas are rather scarce. Moreover, in Northern AegeanSea, studies provide comparision between past and today are also very scarce. Therefore,increasing the number of studies and researchers is very important.The aim of this study is to contrubute to recognition of Turkish sponge fauna and to leadfuture studies.September, 2005 Ziya ÇAYLARBAŞI