Serigrafi tampon baskı makinesinin bilgisayar destekli tasarımı ve imalatı
Computer aided design and manufacture of serigraphy pad printing machine
- Tez No: 198383
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETSERİGRAFİ TAMPON BASKI MAKİNASININ BİLGİSAYARDESTEKLİ TASARIMI VE İMALATITampon baskı teknikleri son zamanlarda diğer baskı tekniklerinden bağımsız olarak çokhızla gelişti. Bir çok endüstriyel uygulamaları olan baskı tekniklerini bugün hayatımız dışındadüşünemeyiz. Otomotiv, elektronik, ev aletleri, oyuncak ve reklam sektörü gibi birçok uygulamaalanları mevcuttur. Birçok baskı makinası üreticisi çok küçük kompakt makinaları birliktekullanılacak şekilde tasarımını ve imalatını yapmaktadır.Bu çalışmada dört istasyonlu bir tampon baskı makinası tasarımı ve imalatıgerçekleştirilmiştir. Bu makinada pnömatik, elektromekanik, servo sistemleri ve lineer konveyorkullanılmıştır. Baskı uygulamaları yapılarak sistem test edilmiştir.Eylül, 2005 Bülent KANBER
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCOMPUTER AIDED DESIGN AND MANUFACTUREOF SERIGRAPHY PAD PRINTING MACHINEThe pad printing technique has developed into an independent printing technique during thecourse of the last few years. In many industrial applications, it is almost impossible today toimagine life without pad printing. The application fields which are automotive, electronic,household, toys and advertising etc. Many producers add to pad printing machines which aremostly very small and compact machines and designed for the integration into a productionline. We designed and manufactured pad printing machine which has four printing stations.Pneumatic, electromechanical, servo pneumatic and linear conveyor are used for pad printingmachine.September, 2005 Bülent KANBER