Gümüş, tungsten ve silisyum materyalleri için hall olayının incelenmesi
The research of hall effect for silver, tungsten and silicon materials
  1. Tez No: 198413
  2. Yazar: AYÇA KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
iÖZETYüksek Lisans TeziGÜMÜŞ , TUNGSTEN VE SİLİSYUM MATERYALLERİ İÇİN HALLOLAYININ İNCELENMESİAYÇA KIYAKAnadolu ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüFizik Anabilim DalıDanışman : Prof . Dr . Muhsin ZOR2005 , 70 SayfaBu tezde gümüş ve tungsten tek değerlikli metalleri ve silisyumyarıiletkeni için Hall olayı incelenmiştir . Farklı boyuna akımlarda Hallvoltajı değişimi ile manyetik alan değişimi grafikleri ele alınmıştır . Bugrafiklerden Hall sabitinin değerleri hesaplanmıştır . Lorentz kuvveti ,kararlı durumda Boltzmann eşitliği ve gevşeme zamanı kullanılarak galvanomanyetik etkiler gösterilmiştir . Bu etkilerin , en önemli galvano manyetiketki olarak tanımlanan Hall olayı ile ilişkisi belirtilmiştir . Hızlarındağılımının etkisini kapsayan yarıiletken için yeniden Hall sabititanımlanmıştır . Hall olayının Hall mobiliteleri , manyetik direnç , iletkenlikve taşıyıcı yoğunluklarıyla olan ilişkisi belirtilmiştir . Gümüş , tungsten vesilisyum için taşıyıcı yoğunlukları bulunarak , çizelge değerleriylekarşılaştırılmasından elde edilen sonuçlar sunulmuştur .Anahtar Kelimeler : Hall olayı , Hall sabiti , Hall voltajı , Taşıyıcıyoğunluğu , Manyetik direnç .
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTMaster of Science ThesisTHE RESEARCH OF HALL EFFECT FOR SILVER , TUNGSTEN ANDSILICON MATERIALSAYÇA KIYAKAnadolu UniversityGraduate School of SciencesPhysics ProgramSupervisor : Prof . Dr . Muhsin ZOR2005 , 70 PagesIn this thesis , Hall effect has been experimentally considered for silver andtungsten metals and for silicon semiconductor . Hall voltage is consideredwith varying magnetic fields and currents . The values of Hall coefficientare calculated from these graphs . Using Lorentz force , galvanomagneticeffects are illustrated by means of the Boltzmann equation in the steady stateand relaxation . The relations of this effects with Hall effect which indicatesthe importance of galvanomagnetic effect is determined . Hall coefficient isredetermined for semiconductor which includes the effect of the velocitydistribution . The relation of magnetoresistance , Hall mobilities ,conductivity and carrier densities with Hall effect are determined . Theresults of the chart values compared with carrier densities which arecalculated for silver , tungsten and silicon are presented .Keywords : Hall Effect , Hall Coefficient , Hall Voltage , Carrier Density,Magnetoresistance .