Türk Orman Mevzuatı'nın Avrupa Birliği Orman Mevzuatı ile uyumlaştırılması üzerinde incelemeler
Studies on adjusting the Turkish Forest Legislation to the European Union Forest Legislation
- Tez No: 198466
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk orman mevzuatının Avrupa Birliği (AB) orman mevzuatı ileuyumlulaştırılması için, Türk orman mevzuatında yapılması gereken değişikliklerintespit edilmesidir.Bu amaç doğrultusunda, Avrupa Birliği mevzuatını daha iyi anlayabilmek için,bulguların birinci bölümünde, Avrupa Birliği hukuku ve uluslararası hukuk arasındakiilişkiler kısaca incelenmiş, Topluluk hukukunun temel prensipleri sıralanmıştır. Aynıbölümde Avrupa Birliği hukukunun kaynakları ve özelliklerine de yer verilmiştir.Bulguların ikinci bölümünde Avrupa Birliğinin ormancılık politikasıdeğerlendirilmiştir. AB ormancılık sektörünün temel özellikleri, ormancılıkpolitikasının gelişimi, AB'nin uluslararası ormancılık rejimi, ormancılık politikasındayer alan temel eğilimler ve sorunlar bu bölüm altında ele alınan konulardır.Bulguların üçüncü bölümünde Avrupa Birliği orman mevzuatı ayrıntılı bir biçimdeincelenmiştir. Kurucu anlaşmalardan başlayarak, orman ve ormancılıkla ilgili tüzükler,yönergeler, kararlar, uluslararası anlaşmalar ve mahkeme kararları detaylı bir biçimdeanlatılmıştır.Türk orman mevzuatının AB orman mevzuatı ile karşılaştırılması bulguların dördüncübölümünde yapılmıştır. Bu bölümde, AB Ormancılık Stratejisinde ele alınan konularyedi ana başlık altında toplanmış ve bu başlıklar altında Türk mevzuatındaki faklılıklar,eksiklikler tespit edilerek, AB mevzuatına uyum için önerilerde bulunulmuştur.Çalışmanın sonuç bölümünde, Türk orman mevzuatında yedi ana başlık altında tespitedilen farklılıklar, eksiklikler ve öneriler biraraya getirilerek sunulmuştur.viii
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the necessary changes to the Turkish forestlegislation to update it in accordance with the European Union forest legislation.In the first section of the findings, relations of European Union (EU) law andinternational law are examined and the basic principles of the Community law arescrutinized in order to understand the EU legislation better. Additionally, the sourcesand specifications of the EU law are presented.In the second section of the findings, EU forestry policy is evaluated. The basic featuresEU forestry sector, the development of the forestry policy, EU international forestryregime, the major trends and the basic problems in forestry policy are discussed.In the third section of the findings EU forest legislation is analyzed in detail. Beginningwith the Community treaties, the related regulations, directives, internationalagreements and case law are investigated.The comparison of the Turkish forest legislation and EU forest legislation is done in thefourth section of the findings. In this section, the matters in the EU forestry strategy aregathered under seven different topics; consequently, differences and deficiencies in theTurkish legislation are identified under these seven topics and recommendations areproposed to adjust them to the EU legislation.In the conclusion of this study, differences and deficiencies in the Turkish legislationidentified under the seven major topics and the recommendations to overcome them arediscussed.ix