Türk banka tek düzen bilanço ve gelir tablosu ile Avrupa Topluluğu banka bilanço ve gelir tablosunun uyumlaştırılması
- Tez No: 41124
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN SEVENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
tezin özeti Konusu; Avrupa Topluluğu Banka Bilanço ve Gelir Tablosu ile Türk Banka Tekdüzen Bilanço ve Gelir Tablo sunun Karşılaştırılması ve Uyumu. Bu çal ısmada ; AT. nun öngördüğü Banka Mali Tabloları ile, Türkiye'de uygulanan Tekdüzen Banka Mali Tabloları nın karşılaştırılması ve uyumu üç bölümde incelenmiştir. Birinci Bölümde;“AT Banka Mali Tablo Modeli”su açılardan incelenmiştir; -AT. nun amacı ve banka mali tablolarını ayrı düzenleme amaçları, -Mali tabloların temel özelliğine ilişkin ilkeler, -Mali tablolarda esas alınan değerleme ilkeleri, -Bilançonun Biçimsel yapısı, -Bilanço kalemlerinin kapsamı, -Bilançoda varlık ve kaynakların; vade, sektör, ortaklık, hukuki kişilik açılarından bölümlenmesi, -Gelir tablosunun biçimsel yapısı, gelir ve giderlerin eşleştirilmesi, dönem karının netleştirilmesi, -Konsolidasyon ilkeleri. ikinci Bölümde ise; Türkiye 'de uygulanan Banka Tek düzen Mali Tabloları su açılardan incelenmiştir; -Banka mali tabloları ile ilgili mevzuatın belirtilmesi, -Banka mali tablolarının temel özelliğine ilişkin düzenlemeler, -Tekdüzen banka bilançolarının biçimsel yapısı, -Bilanço kalemlerinin kapsamı,2 -Bilançoda varlık ve kaynakların bölümlenmesi, -Taahhüt ve yükümlülüklerin bilançoda gösterilmesi, -Değerleme ilkeleri, -Tekdüzen Gelir Tablosunun biçimsel yapısı, gelir ve gi derlerin eşleştirilmesi, dönem karının netleştirilmesi, -Mali tabloların; ilkeler, karın doğru belirlenmesi ve enflasyonda sermayenin korunması acısından değerlendi rilmesi, -Konsol idasyon ilkeleri konusunda yapılan düzenleme, -Türk banka mali tablolarının yayınlanma zorunluluğu. Üçüncü Bölümde ise; 30 Sayılı Uluslararası Muhasebe Standardı ve AT. nun öngördüğü Bilanço ve Gelir Tabloları ile Türk Tekdüzen mali tablolarının karşılaştırılması ve uyumu incelenmiştir. Mali tabloların karşılaştırılmasında tesbit edilen farklar: daha sonra Türk bankaları için öngörülen AT.na uyumlastırılmıs Bilanço ve Gelir Tablosu Modeli hazırlanmasında dikkate alınmıştır. Karşılaştırma işlemi su açılardan yapılmıştır; -Mali tabloların temel özelliklerinin karşılaştırılması, -Bilançonun biçimsel yapısının karşılaştırılması, -Bilanço kalemlerinin karşılaştırılması, /j /O -Gelir tablosu kalemlerinin karsılastırılması, / (^ / -Gelir ve giderlerin eşleştirilmesi, ^cS/ AA^M/ -Dönem karının netleştirilmesi. Uyumlaştırma ise; düzeni eme amaçları, mevzuat, mali tablo yapısı ve konsolidasyon acısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY OF THESIS The subject; Adaptation of Turkish Monotonous Bank Balance Sheet- Income Table And European Community Bank Balance Sheet- Income Table Comparision and adaptation of the European Community Bank Balance Sheet-Income Table and the Turkish Bank Ba lance Sheet-Income Table. In this study ; comparision and adaptation of Bank Fi nancial Tables sugested by EC and Monotonous Banking Fi nancial Tables applied in Turkey have been examined in three parts. In the first part, EC Bank Financial Table Model has been examined as following ways, -the aim of EC and the aims of separate arrangement of Bank Financial Tables -the principles related with the characteristics of fi nancial tables -the principles of valuation based on financial tables -the formal structure of the balance sheet -the sphere of balance sheet matter -the division of the asset and the sources in balance sheet, as a maturity, sector, company and legal entity -the matching of balance sheet's formal structure, income and expenditure, the teing of term profit -the principles of consolidation In the second part; bank monotnous financial tables applying in Turkey has been examined as following ways;-Determination of the regulations related to bank finan cial tables -Regulations regarding the main caracteristic of bank financial tables -the formal structure of the monotonous bank balance sheet -the sphere of balance sheet matter -the division of assets and sources in balance sheet -the determination of obligation and responsibility in balance sheet -the principles of valuation -the formal structure of monotonous income tables, the matching of income and expenditure, the neting of term profit -the consideration of financial tables regarding pi "n- cipl is.determinat ion of the exact profit and the pro tection of the capital in inflation -the regulations about consolidation principles -the obligation of Turkish Bank Financial Tables publi cation In the third part;the comparison and the adaptation of International Account Standart counted 30, balance sheet-income tables suggested by EC and Turkish monoto nous financial tables have been examined. The differences established in comparing the finan cial tables have been considered on the preparation of the balance sheet and income tables model suggested for Turkish Banks in order to adapt to EC. Comparasion has been made regarding foolowing points; -the comparasion of the main characteristic of the fi nancial tables -the comparasion of formal structure of balance sheet -the comparasion of balance sheet matters -the comparasion of income table matters -the matching of income and expenditure -the neting of term profit Adaptation has been considered in the way the regu lation aims, legislation, financial table structure and consolidation.