1980 sonrası Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'de vergi politikalarının dönüşümü
Transformation of tax policies in Turkey in the integration process to Europen Union after 1980
- Tez No: 297995
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK GENCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
1980'li yıllardan itibaren hız kazanan küreselleşme olgusu ekonomi alanındaki en önemli etkilerinden birini vergi politikalarında göstermektedir. Küreselleşmenin hızlandırdığı küresel rekabet sürecinde, vergiler de etkin bir araç olarak kullanılmaktadır.1980 yılına kadar dışa kapalı, ithal ikameci bir görünüm arz eden Türkiye ekonomisi, 1980 sonrasında liberal ekonomik düzene ayak uydurma konusunda önemli gelişmeler kaydetmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde; eğitim, kültür, sanat ve bilimde olduğu gibi ekonomide ve kamu maliyesinde de değişim ve dönüşümler yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Türkiye'de söz konusu süreçte vergi politikalarında meydana gelen değişim ve dönüşümlerin incelenmesi önem taşımaktadır.Bu tez çalışmasının amacı, AB'de vergilerin uyumlaştırılması çalışmalarındaki temel ilkeleri, vergi politikaları konusundaki düzenlemeleri ve uyum çalışmalarını dikkate alarak, Türkiye'nin vergi politikası konusundaki uygulamalarını AB'nin vergi uyumlaştırma çalışmaları çerçevesinde değerlendirmek olmuştur. Özellikle Türkiye'nin vergi politikası uygulamalarının AB uygulamaları ile matrah, konu ve oran açısından bazı farklılıklara sahip olduğu noktalar vurgulanmıştır. Çalışmada ayrıca Türkiye'de vergi politikalarında yaşanan genel değişim ile Türk vergi politikalarının AB'ye uyum sürecinden ne kadar etkilendiği ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of economic globalization which has accelerated since 1980's, has shown one of its most significant impacts on the tax system and policies. In the process of globalization accelerated competition, taxes are also used as an effective tool.Turkish Economic structure wich was closed to foreign trade and following import substitution strategies, showed important improvement about changing over to liberal economy after 1980. At this context, in Europen Union integration process, there are changes and transformations on economics and public finance as on education, culture, art and science. In this process in Turkey, searching the change and transformation on tax policies is important.The aim of this thesis is to examine the main principles of harmonization, regulations and the harmonization experiences about tax policies. Moreover, the Turkish tax policies practices with respect to tax harmonization experiences of European Union are evaluated. In this paper, when the Turkish practices about tax policies compared with the European Union practices, some differences are observed with respect to the subject, assessment and rates. In this study, we try to explain, transformations on tax policies in Turkey and how much effect these transformations from process of harmonization on Europen Union.