CAD/CAM sistemleri ile elde edilebilen estetik restorasyonların optik özelliklerinin farklı yüzey bitirme prosedürleri ve yaşlandırma işlemi sonrasında in-vitro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of optical behavior of esthetic restorations fabricated with CAD/CAM systems after different surface finishing procedures and aging process
- Tez No: 437428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDANUR TURĞUT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Nanoseramik ve hibrit materyallerin üretilmesi ile seramik ve kompozit materyallerinin avantajlarını bir araya getirmek amaçlanmıştır. Estetik restorasyonlarda kullanılan bu materyaller, CAD/CAM sistemleri ile üretim sonrası farklı yüzey bitirme işlemleri ile hazırlanabilmektedirler. Bu çalışmanın amacı; farklı kimyasal içerikli 5 adet estetik CAD/CAM materyalinin optik özelliklerini, farklı yüzey bitirme işlemleri ve UV yaşlandırma işlemi sonrasında değerlendirmektir. Bu çalışmada, Lava Ultimate (LU), Cerasmart (CE), Vita Enamic (EN), Vita Suprinity (SP) ve Vita Mark II (VM) materyalleri kullanıldı. Toplam 150 adet dikdörtgen şekilli örnek (14×12×1mm) A1 renginde, düşük hızlı kesme cihazı kullanılarak hazırlandı (Micracut 125 Low Speed Precision Cutter, Metkon, Türkiye) (n=10). Renk ölçümleri, manuel polisaj (M), glaze (G), kontrol (K) olmak üzere farklı yüzey bitirme prosedürleri ve UV yaşlandırma işlemi sonrasında spektrofotometre cihazı ile (Vita Easyshade Advance 4.0, Vita Zahnfabrik) gerçekleştirildi. L*, a*, b*, C (kroma) ve h (hue) parametreleri kaydedildi ve ΔE* değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
With the production of nano-ceramic and hybrid materials, it is intended to combine the advantages of ceramics and composite materials. These materials that used for esthetic restorations can be prepared with different surface finishing procedures after produced with CAD/CAM systems. The purpose of this study was to evaluate optical properties of 5 different esthetic CAD/CAM materials with different chemical composition after different finishing procedures and UV aging process. In this study, Lava Ultimate (LU), Cerasmart (CE), Vita Enamic (EN), Vita Suprinity (SP) and Vita Mark II (VM) materials were used. Total of 150 square-shaped samples (14×12×1mm) at A1 shade were prepared with low speed sectioning saw (Micracut 125 Low Speed Precision Cutter, Metkon, Turkey) (n=10). Color measurements were carried out after different surface finishing procedures as control (C), manual polishing (M), glazing (G) and UV aging process, using a spectrophotometer device (Vita Easyshade Advance 4.0, Vita Zahnfabrik). L*, a*, b*, C (chroma) and h (hue) parameters were recorded and ΔE* values were calculated.