Glycine max L.'da görülen sırasal yaprak senesensine brassinosteroidlerin etkisi
The effect of brassinosteroids on sequential leaf senescence on Glycine max L. seedlings
- Tez No: 198493
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP SAĞLAM ÇAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZETGlycine max L.'DA GÖRÜLEN SIRASAL YAPRAK SENESENSİNEBRASSİNOSTEROİDLERİN ETKİSİBu araştırmada, epigeik çimlenme gösteren Glycine max L. fidelerinin kotiledonlarındameydana gelen senesens üzerine, en aktif brassinosteroidlerden biri olan epibrassinolid(eBL) in etkisi incelenmiştir.12 günlük fidelere 10-9 M ve 10-11 M eBL ve oksin taşınma inhibitörü olan 2,3,5-triiyodobenzoik asit (TIBA) çözeltileri püskürtülerek senesens süreci takip edilmiştir.eBL nin (özellikle 10-9 M) senesensi teşvik ettiği, TIBA ile birlikte uygulanması halindeise senesensi geciktirdiği gözlenmiştir. Bu gözlemler, total klorofil ve protein içerikleriile peroksidaz aktivitesinin hızı ölçülerek desteklenmiştir. Oksin ile sinerjistik çalıştığıbilinen brassinosteroidlerin, bir oksin taşınma inhibitörü olan TIBA ile beraberuygulanması halinde senesens üzerine oksin olmadan etki etmediği, ancak oksininvarlığında senesensi hızlandırdığı tartışılmıştır.Bu araştırma sonunda, eBL ve oksinin birlikte senesens sinyali görevi üstlenebileceğidüşünülmüştür.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYTHE EFFECT OF BRASSINOSTEROIDS ON SEQUENTIAL LEAFSENESCENCE ON Glycine max L. SEEDLINGSThe effect of epibrassinolide (eBL), one of the most active brassinosteroids, onsenescencing cotyledons of Glycine max L. seedlings, which represent epigeicgermination, has been investigated in this study.Senescence process was examined by spraying eBL solutions of 10-9 M and 10-11 M and2,3,5-triiodobenzoic acid (TIBA), auxin transport inhibitor, to the 12 days-old seedlings.eBL (especially 10-9 M) was observed to have induced senescence, while it has delayedsenescence when applied with TIBA together. These observations were confirmed withthe measurements of total chlorophyll and protein contents, and rate of peroxidaseactivity. One has discussed that combined brassinosteroid and TIBA, the former beingknown to work with auxin synergistically and the latter being an inhibitor of auxintransport, do not affect senescence but brassinosteroids accelerate senescence inpresence of auxin.As a result, one may think that eBL and auxin together function as a senescence signal.x