Genel kadastro-orman kadastrosu ilişkilerinin hukuksal açıdan incelenmesi
The surveying of general cadastre-cadastre of forest by law perspective
- Tez No: 198492
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT AYANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ormancılık ve Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Doğal servetlerimizden olan Ormanlarımız, gerek ülkemizde gerekse de dünyamızdahergeçen gün azalma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Buna sebep olarak birçok kaynakgösterilebilir.Yenilenebilir doğal kaynaklardan olan ormanlar, hem ekonomik değer taşımaları hemyakacak hammaddesi olması hem de yangın ve benzeri yöntemlerle açmaya uğratılaraktarım arazilerine dönüştürülmeleri sebebiyle insanoğlunun işgaline uğramaktadır.Bu yüzden ormanların güvence altına alınabilmesinin en belirgin yolu sınırlarınınbelirlenmesidir.Maalesef, ülkemizde kadastro çalışmalarının tamamlanamamış olması ve varolan yasaldüzenlemelerin kendi içinde çelişmesinden dolayı, orman kaynaklarımız tehdit altındabulunmaktadır.Çalışmada Genel kadastro ve Orman kadastrosunun çalışma alanlarının örtüşmesindendoğan hukuki sorunlar irdelenmeye çalışılmış, sorunların giderilmesi için çözüm önerilerigetirilmesi hedeflenmiştir.vii
Özet (Çeviri)
Forests which are natural wealths are coming face to face with danger of decreasing ineveryday both in our country and world. Many sources can be shown as a reason.The forests which are renewable natural sources are occupied by human beings because ofits economical value, being of fuel raw material and its convertibility to the agriculturallands by burning and similar methods.So the main way of protecting the forests is to determinate its borders.Unfortunately, forests are in danger because of the cadastre workings have not finished yetand existing legal arrangments has contradicted in itself.In this study, the law problems which are occured by coinciding of working araes of bothgeneral and forest cadastre is considered and in order to solve the problems somesuggestions are made.