Bazı soya (glycine max (L.) merr.) çeşitlerinde verim ile agronomik özellikler arasında ilişkiler
  1. Tez No: 5543
  2. Yazar: FEVZİ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİME AZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ABSThAKI Bu araştırma, Bursa yöresinde 10 soya çeşidinde verim ile agrono- mik özellikler arasındaki ilişkileri saptamak amacı ile 1988 yılında ya pılmıştır. İncelenen çeşitler arasınaa en yüksek tane verimini A-3427 çeşidi (1270 kg/ha) verirken, bu çeşidi Amsoy 71 çeşidi (1177 kg/ha) izlemiş - tir. Çeşitler arasınaa istatistiki olarak bitki boyu, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, bakla boyu, bitkide yan dal sayısı, 1000 tane ağırlığı, sap verimi ve hasat index! bakımından önemli farklılıklar saptanırken, tane verimi, baklada tane sayısı ve bitkide tane ağırlığı yönünden farklılık görülmemiştir. Verim ile bitki boyu, bitkide tane ağırlığı ve sap verimi arasın da olumlu ve önemli ilişkiler saptanırken, vegetasyon süresi, ilk bakla nın yerden yüksekliği, bitkide bakla sayısı, baklada tane sayısı, bitki de tane sayısı, bakla boyu, bitkide yan dal sayısı, hasat index! ve 1000 tane ağırlığı arasında ise olumlu fakat önemsiz ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine the relationships between yields and some agronomic diaract eri sties of ten soybean varieties under Bursa ecological condition in 198Ş. The variety, A-3427 produced the highest yield (1270 kg/ha seed) and was fallowed by the variety, Amsoy 71 with 1177 kg/ha seed yield. All of the varieties showed statistically significant differences in plant height, pod numbers/plant, seed numbers/plant, pod lenght, secon der branch numbers/plant, 1000-seed weight, straw yield and harvest index. In contrast, there were no significant differences among seed yields, seed numbers/pod and seed weights/plant of the varieties. The correlations between seed yield and plant height, seed weight/ plant, straw yield were found positive and significant while the correla tions of seed yield with vegetation period, the. height of first pod from ground, pod numbers/plant, seed numbers/pod, seed numbers/plant, pod len ght, seconder branch numbers/plant, harvest index and 1000 seed weight we re positive but unsignificant in the varieties.