ISO 9001 kalite yönetim sistemi açısından bir aile şirketinin kurumsallaşma modeli
A family business institutionalization model based on ISO 9001:2000 quality management systems requirements
  1. Tez No: 198496
  2. Yazar: ÖNER TANK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ISO 9001 KAL TE YÖNET M S STEM AÇISINDAN B R A LE RKET N NKURUMSALLA MA MODELAile irketleri ile ilgili literatür incelendi inde genelde aile irketlerinin birbirlerine benzedi ive kurumsal firmalardan farklarının temelde aynı oldu u görülmü tür. Aile irketleriningenelinde görülen ortak yapısal sorunlar; yönetim, planlama, örgütleme, i leyi ve yürütmesorunları olarak gözükmektedir. (Alayo lu, 2003)Tüm i letmelerde uygulanabilecek yönetim sistemleri için artları tanımlayan ISO 9001: 2000standardında yukarıda bahsedilen yapısal sorunları azaltmak ve ortadan kaldırmak içintanımlanmı artlar göz önünde bulundurularak model irket içinde mevcut durumun analiziyapılmı , yapılacak i ler tespit edilmi ve uygulama proje mantı ı ile ele alınaraksürdürülmü tür.Kurumsalla manın, irketlerinin ya amlarını devam ettirebilmesi için olmazsa olmaz bir artoldu unu anlayan KOB düzeyindeki aile irketlerinin sahipleri ve yöneticilerine yol göstericiolabilece ini dü ündü üm ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemleri için tanımlanmıartlardan 17 tanesini temel alan bir model kurulmu ve model çalı tırılarak sonuçlarincelenmi tir.
Özet (Çeviri)
A FAMILY BUSINESS INSTITUTIONALIZATION MODEL BASED ON ISO9001:2000 QUALITY MANAGEMENT SYSTEMS REQUIREMENTSWhen family business literature searched, It is found that the family owned companiesare alike and their differences between institutional companies are generally same. Mainproblems which are seen in family owned companies are; management, planning,organizing, managing operations and services and sustaining.By reviewing the requirents which defined to solve above mentioned problems in ISO9001: 2000 Quality Management Systems Requirements applicable to all companies,model family owned company?s current conditions was analysed then the work breakdown structure defined and model implemented with a project management logic.A model, which i think it is a pathfinder for small and middle companies owners andmanagers who understood that the institutionalization is a must to carry on theircompanies living, based on the 17th of ISO 9001: 2000 Quality Management SystemsRequirements was set up and implemented then the results are reviewed.iv