Diglisidil eter bisfenol A ile akrilik asidin reaksiyonunun incelenmesi
Examination of the reaction between diglycidylether bisphenol A and acrylic acid
  1. Tez No: 198500
  2. Yazar: EMRE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
glisidil eter bisfenol A ile akrilik asitin reaksiyonunun incelenmesi konulu çalışmadatrietil amin katalizörlüğünde 80, 90, 100, 110 ºC'lerde epoksi akrilat reçinesentezlenmiştir. Reaksiyonun ilerleyişi asit indisi ile takip edildi. Epoksi reçine ileakrilik asit arasındaki reaksiyonda akrilik asit konsantrasyonu azalmasının birincidereceden hız denklemine uyduğu integral metodla gösterilmiştir. Sentezlenen reçineninkarakteristik grupları IR spektrumları ile incelendi ve dört sıcaklıkta sentezlenenreçinelerin spektrumları arasında önemli bir farka rastlanmadı. IR spektrumlarındanepoksi asit reaksiyonunun gerçekleştiği sonucuna varıldı. Trietil amin katalizörlüğündeelde edilen kinetik veri ile literatürde çalışılmış olan trietilbenzilamonyum klorürkatalizörlüğünde elde edilen kinetik veriler karşılaştırıldığında trietilbenzilamonyumklorür'ün daha etkin bir katalizör olduğu sonucuna varıldı. Sentezlenen epoksi akrilatreçine ticari bir ürünle mekanik özellikler, termal özellikler, viskozite açısındankarşılaştırıldı.vi
Özet (Çeviri)
In the examination of the reaction between diglycidylether bisphenol A and acrylic acidwe conducted experiments at temperatures of 80, 90, 100, 110 ºC. The progress of thereaction was followed by measuring the acid number. The reaction between epoxy resinand acrylic acid was found to be in the first order with respect to acrylic acidconcentration. The characteristic groups of the epoxy acrylate resins were examined byIR spectrophotometry. It is found that the reaction between epoxy resin and acrylic acidoccured as expected. Comparison of the kinetic data of reactions catalyzed by triethylamine and triethylbezylammonium chloride showed that triethylbezylammoniumchloride is a better catalyst than triethyl amine. We also compared the synthesized resinwith a commercial product in terms of mechanical properties, thermal properties,viscosity.vii