Bilgisayar destekli ses tanıma sistemi tasarımı
Computer aided voice recognition system design
- Tez No: 198501
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OĞUZHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZETBİLGİSAYAR DESTEKLİ SES TANIMA SİSTEMİ TASARIMIBu çalışmada insan anatomisinde konuşma bölgesi olarak adlandırılan; akciğerler,larenks, ağız ve burun boşluğundan oluşan bölgede konuşmanın nasıloluşturulduğundan bahsedilerek bir giriş yapılmış, insan sesinin özelliklerindenbahsedilmiş, özellikle konuşmacının kimliğinin tanınması konusunda oluşturulacakKonuşmacı Tanıma Sistemlerinin aslında bir nevi insan kulağının fonksiyonlarının taklitedilmesi olduğundan bahsedilmiştir.Konuşmacı Tanıma türlerinden olan ?metinden bağımsız konuşmacı belirleme? tipi ilebu tezde ağırlıkla çalışılmıştır. ?Metinden bağımsız konuşmacı belirleme? türü, dahaönceden tanınan konuşmacıların seslerin kayıt edildiği bir veritabanından, bilinmeyenbir kişinin sesinin sadece spektral özelliklerine göre karşılaştırılması, veritabanındakihangi kişi olduğunun, söylediği sözlere bakılmadan belirlenmesidir.Yukarıda bahsedilen çalışmada özellik çıkarma için MFCC ve özellik eşleme için deVektör Uzaklık Ölçme algoritmalarından yararlanılmıştır. Özellik çıkarma işlemi,mikrofondan alınan örneklenmiş ses dalgasının ait olduğu kişiye has spektralözelliklerinin, minimum veri boyutu kullanılarak elde edilmesidir. Özellik eşleme iseözellik çıkarma sonucu elde edilen sonucun, veritabanındaki diğer kişiler ilekarşılaştırılarak en çok benzeyeninin bulunmasıdır.Bu algoritmaları kullanarak yazılan Matlab programı ile üç değişik örnek nokta sayısıiçin ayrı ayrı bayan ve erkek denekler kullanılarak simülasyon yapılmış ve erkeklerde%90'a, bayanlarda ise %62'ye varan başarı elde edilmiştir.viii
Özet (Çeviri)
SUMMARYCOMPUTER AIDED VOICE RECOGNITION SYSTEM DESIGNIn this work, we gave an introduction which mentions of how speaking is generated bythe vocal tract which is consisted of the lungs, the larynx, the oral and the nasal cavity.Also we discussed the features of human voice especially that all the speakerrecognition systems do is to imitate the functions of human ears.We worked particularly on the type of ?text independent speaker identification?. Thattype of speaker recognition operates like matching one of the speakers from databasewith the unknown speaker?s voice only taking into consideration the spectral features,not what the speaker says.As discussed above, we used the MFCC algorithm for feature extraction and the VectorQuantization algorithm for feature matching. Feature extraction process is to model thespectral features of the speaker?s voice with minimum data. Meanwhile the featurematching is to find the maximum resembling one in the database with the featureextracted model.We wrote a Matlab program using these algorithms. This program makes a simulationusing male and female test subjects with three different number of sample points. Wegot an accuracy result of up to 90 % with male subjects and 62 % at female subjects.ix