Köprülerde kontrol ve bakım yönetimi
Inspection and maintenance management at bridges
  1. Tez No: 198511
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MANİSALI, PROF.DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZETKÖPRÜLERDE KONTROL ve BAKIM YÖNET MCo rafi yüzölçümü son derece büyük ve de i ken olan Türkiye'de farklı tarihlerde in aedilmi irili ufaklı birçok köprü bulunmaktadır. Türkiye köprü stokunda yapısal olarakbetonarme köprüler, çelik köprüler, kompozit köprüler, tarihi kemerli köprüler vestratejik öneme haiz asma köprüler mevcuttur. Bahsi geçen köprülerde kendi içlerindefarklı tekniklerle yapılmı olmalarından dolayı daha küçük alt sınıflara ayrılırlar.Köprüler, üzerlerinden büyük ölçekli dinamik yükler geçmesi için in a edildiklerinden,yapısal durumları periyodik olarak takip edilmesi gereken riskli yapılardır. Bunun yanısıra, Türkiye trafik yo unlu unda a ır vasıtaların oranı son derece yüksektir. Bu durumda köprü yıpranma nedenlerinin ba ında gelmektedir. Ayrıca, Türkiye aktif deprembölgesi içerisindedir ve bu sebep de köprülerimiz için ciddi risk olu turmaktadır. Bukadar ciddi risklere maruz, çok sayıda ve tipte köprüye sahip Türkiye'nin etkin birköprü yönetimi sistemini hayata geçirmesi gerekmektedir. Köprü yönetiminin ilk veönemli basama ı, düzenli bir envanter sistemine sahip olmak ve ciddi bir köprü kontrolve bakım yönetimi geli tirmektir.Bu tezde, ilk olarak farklı tipteki köprü ve köprü elemanları için asli durumunukaybetme tipleri ayrıntılı bir ekilde tanımlanmı ve bozulma seviyeleri için birde erleme sistemi önerilmi tir. Ayrıca, köprü durum de erlemesi bazlı bir köprü genelpuanı hesabı geli tirilmi tir. En son olarak da köprüler için içinde köprü durumpuanlaması da bulunan bir envanter programı geli tirilmi tir. Bu program ile köprülerleilgili genel durum raporları alınması ve köprü bakım onarım öncelik sıralamasınınbelirlenmesi amaçlanmaktadır. Böylece ülkemiz için çok önemli olan ulusal köprüyönetimi sistemi geli tirilmesi için ilk adımlardan biri atılmı olacaktır.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYINSPECTION and MAINTANENCE MANAGAMENT at BRIDGESThere are several types of bridges were constructed in various times in Turkey whichhas a great surface area. In Turkish bridge inventory structurally, there are RC. Bridges,steel bridges, historical arched bridges and suspension bridges which have strategicimportance. Bridges divided into subclasses due to their construction methods invarious techniques. Since the bridges are constructed for carrying heavy dynamic loads,they are risky structures that are needed to be inspected periodically. Apart from it,Turkey?s traffic truck ratio is very high. Hence this situation is one of the main reasonsfor bridge deterioration. In particular, Turkey is located in the active seismic zone,which causes a serious risk for bridges.Being in such kind of situation, Turkey, which has a great number of bridges ofdifferent types, should start an effective bridge management system. The first andimportant step in bridge management is to practice a regular inventory system anddeveloping a robust inspection and maintenance techniques.In this thesis, firstly the deterioration types of bridges and its components are defined indetails and an evaluation system for degree of deterioration is suggested. Moreover, ageneral bridge rating calculation and consequently software for inventory automation,including bridge condition evaluation facility, is developed. The purpose of the softwareis to create reports about general condition of bridges and determining maintenance andretrofitting prioritization of bridges. Thus the first step will be taken toward thedeveloping a national bridge management system that is very important for our country.x