İn-Vitro kan beyin bariyeri modelinde farklı fraksiyondozlarında radyasyonun moleküler bariyer geçirgenliğineetkisinin araştırılması
Investigation of the impact of radiation at different fractionation doses on molecular barrier permeability in an In-Vitro blood brain barrier model
- Tez No: 894376
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SERRA KAMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Günümüzde beyin kanserleri ve metastazları önde gelen ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi gibi pek çok tedavi yaklaşımına rağmen, bu hastaların sağ kalım sürelerinin uzatılmasında anlamlı başarı elde edilememiştir. Kanserin biyolojik olarak tedavi edilmesinde kullanılan ilaçlardan elde edilen verim kan beyin bariyeri (KBB) nedeniyle terapötik ajanların tümöre ulaşması engellendiğinden çok düşüktür. Amacımız farklı fraksiyon dozlarında radyoterapi ile KBB geçirgenliğindeki geçişin değişimini değerlendirmek ve bu bozulmuş işleyişinden yararlanabilecek tedavi stratejilerine zemin hazırlamaktır. Gereç-Yöntem: İn vitro KBB modeli için gözenekli membran ile ayrılmış insert ve 24 kuyucuklu plakaya hücrelerin ekimi ile yapıldı. Ekim için insan göbek damarı endotel hücreleri (HUVEC) ve insan astrosit hücreleri (NHA) kullanıldı. Oluşturulan modelin doğruluğu transendotelyal elektriksel direnç (TEER) ölçümü ile doğrulandı. TEER ölçümü için Fizik bölümü tarafından geliştirilen cihaz kullanıldı. Radyoterapi; tek fraksiyon ,2, 4, 6, 8, 16 ve 25 Gy dozlarda uygulandı. İyonize radyasyon uygulaması sonrası hücreler TEER cihazı ile her iki saatte bir ölçüm alınacak şekilde 72 saatlik inkübasyona alındı. Ayrıca membran geçirgenliğine göre değişebilecek ilaç doz etkinliğinin değerlendirilebilmesi için insertin yerleştirildiği yirmi dört kuyucuklu plakanın zeminine glioblastom (GBM) hücre hatları ekildi. Işınlanan KBB modeline iki farklı ilaç uygulandı. ELISA yöntemi ile membran geçirgenliğinin belirlenmesi, MTT proliferasyon testi ve hücre yara iyileştirme testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose and Objective: Currently, brain cancers and metastases are among the leading causes of death. Despite many treatment approaches, such as surgery, chemotherapy, and radiotherapy, no significant success has been achieved in prolonging the survival of these patients. The yield obtained from the drugs used in the biological treatment of cancer is very low because the blood-brain barrier (BBB) prevents the therapeutic agents from reaching the tumor. Our aim is to evaluate the changes in the permeability of the BBB with different fraction doses of radiotherapy and to prepare the groundwork for treatment strategies that may benefit from this impaired functioning. Materials/Methods: For the in vitro BBB model, cells were seeded in a 24-well plate with a porous membrane-separated insert. Human umbilical vein endothelial cells (HUVEC) and human astrocyte cells (NHA) were used for seeding. The accuracy of the model was verified by transendothelial electrical resistance (TEER) measurement. For TEER measurement, our own device, which was verified and calibrated in accordance with the literature, was used. Irradiation doses of 2, 4, 6, 8, 16, and 25 Gy were selected for radiation application. After ionizing radiation, the cells were incubated for 72 hours with the TEER device in such a way that measurements were taken every two hours. In addition, glioblastoma (GBM) cell lines were seeded on the bottom of the twenty-four-well plate, where the insert was placed, in order to evaluate the drug dose efficiency, which may vary according to membrane permeability. Two different drugs were applied to the irradiated BBB model. Determination of membrane permeability by ELISA, MTT proliferation assay, and cell wound healing assay were used.