Ölüdeniz lagünü ve çevresindeki kirletici parametrelerin tayini
Determination of pollutant of the Ölüdeniz lagoon and it's environment
  1. Tez No: 198510
  2. Yazar: ÇAĞIL TOPARLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ölüdeniz Lagünü ve çevresinde toplam 6084 yatak kapasiteli, 58 adet otel bulunmaklaberaber, Kış nüfusu 3350 (1997 nüfus sayımı) olan beldenin yaz nüfusu 15000'ibulmaktadır. Ölüdeniz ve Lagünü' nü özellikle turizm sezonunda tehdit eden kirlilikparametreleri; karasal ve denizel kirlilik olarak ikiye ayrılabilir.Karasal kirliliğin nedeni, genel olarak bölgedeki otellerin arıtmasız olmaları nedeniyledenize ulaşan atıklar, kıyı kullanımı ve yoğun insan aktiviteleridir. Denizel kirlilik ise,günübirlik tur tekneleri ve yatların etkisi ile olmaktadır.Bu çalışmada; Ölüdeniz Lagünü ve çevresinde, 2003-2004 tarihleri arasında, 10istasyonda, periyodik olarak alınan örneklerle, deniz suyu kalitesinin analizleri yapıldı.Alınan sonuçlar Türkiye Yüzme Suyu ve Avrupa Birliği Standartlarına göredeğerlendirildi.Örnek alımı sırasında mevcut rüzgar yönleri belirlenerek kirliliğin dağılımına etkisiincelendi. Kirlilik parametreleri olarak, çözünmüş oksijen, pH, tuzluluk, görünürlük vesıcaklık, nitrat, fosfat ve amonyum değerleri ölçüldü. Fekal kirlilik indikatörü olaraktoplam koliform, E.coli ve Fekal streptekok analizleri yapıldı.Sonuç olarak yapılan değerlendirmelerde, Ölüdeniz' in yoğun bir kirlenme tehdidialtında olduğu görülmüştür. Bu kirlenme nedenlerinin en önemlisini insan kaynaklıkarasal kirliliğin teşkil ettiği belirlenmiştir. Karasal kirlilik probleminin çözülmesi için,bölgedeki otellerin en kısa zamanda bir kanalizasyon sistemine bağlanarak, atıklarınmerkezi arıtma sisteminde bertaraf edilmesi sağlanmalıdır.Denizel kökenli kirlenme içinise, sintine alım tesislerinin kurulması ilk önlem olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Fethiye and Oludeniz Lagoon are regions of Turkey which attracts tourism and areunder the influence of pollution at the same time. Around Oludeniz lagoon region thereare 58 otels (hotels,motels) which have a total capacity of 6084 beds. Aproximately10.000 individuals visit Belcekiz region daily. The number of tourist increases up to22.000 for the whole Ölüdeniz region. The pollution parameters that effect ölüdeniz andits lagoon can be examined under two different headings; terrestrial and marinepollution.Terrestrial pollution is generally caused by the sewage from the hotels, intensive humanactivities and coastal usage. Marine pollution is caused by the effects of the daily tourboats and charter boats.In this study; sea water quality analysis were conducted on samples taken periodicallyfrom 10 different stations through 2003 to 2004 in Ölüdeniz and its surrounding region.Results were evaluated according to the bathing water quality and EU standards.Dissolved oxygen, pH, salinity, temperature, transparency and wind directions weremeasured during sampling. Nitrate, phosphate and ammonium quantities were analizedin the laboratory. Total coliform, E.coli and chosen Streptococcus fecalis were analizedto indicate pollution.It is obvious that ölüdeniz is under intensive pollution threat. Terrestrial pollution is themajor pollution effect, to overcome this problem it is essential for the regional hotels tohave a common sewer system to get rid of the waste. For the pollution that comes fromthe bilge, solution would be to establish new port receiving facilities.