Glukonik asitin sulu çözeltilerden ekstraksiyonlarının incelenmesi
Investigation of extraction of gluconic acid from aqueous solutions
- Tez No: 198523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZETGLUKON K AS T N SULU ÇÖZELT LER NDEN EKSTRAKS YONLARININNCELENMESBu çalışmanın amacı önemli bir hidroksi karboksilik asit olan glukonik asitin suluçözeltilerinden uzun zincirli bir dördüncül amin olan Aliquat 336 ile ekstraksiyonuna, aminderişimi, amini seyreltmek amacıyla ortama ilave edilen çözücü türü ve başlangıç asitkonsantrasyonu etkisinin incelenmesidir.Çalişmada kullanılan ekstraktan Aliquat 336 dır. Bu ekstraktan farklı kimyasal yapıdakiçözücüler kullanılarak seyreltilmişlerdir. Bu çözücüler heksan, butanol, sikloheksan,isooktan, etilasetat, toluen ve metilizobutilketon(M BK)'dur.Deneysel kısımda glukonik asitin agırlıkça %10 ( 0,49 mol/L) lik sulu çözeltilerihazırlanmıştır. Ekstraktan olarak kullanılan Aliquat 336 ise 7 çözücü içerisinde 6 farklıderişimde karışımları hazırlanmıştır. Bu derişimler glukonik asit için 1.70, 1.40, 1.20, 0.90,0.60, 0.30 mol / L şeklindedir.Hazırlanan bu ekstraktan karışımları ve ağırlıkça %10 lik sulu asit çözeltisi 1:1 hacimoranında 100 mL lik erlenlere alınmış ve termostatlı bir çalkalayıcı içerisinde 2 saat karıştırmaişlemine tabi tutulmuşlardır. Bu işlem sonucunda her iki fazdaki asit miktarları analizedilmiştir.Deneysel olarak elde edilen su ve organik faz asit derişimlerinden dağılma katsayısı veyükleme değerleri hesaplanmıştır. Glukonik asitle yapılan tüm çalışmalar sonucunda, Aliquat336 derişiminin dağılma katsayısı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Yapılan denemelersonucunda, ekstraksiyon üzerinde en yüksek olumlu etkiye sahip çözücünün MIBK olduğugörülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYINVESTIGATION OF EXTRACTION OF GLUCONIC ACID FROM AQUEOUSSOLUTIONSThe aim of this study is to investigate the effects of solvent types, concentrations of amine andacid on the extraction of gluconic acid which is an important hydroxy carboxylic acid fromaqueous solutions with Aliquat 336.Extractant used for extraction of these acids is Aliquat 336. This extractant were diluted byusing different chemical solvents. These solvents are hexane, butanol, ethylacetate, isooctane,cyclohexane, toluene and methylisobutylketone (MIBK).In the experimental section, aqueous hdyroxy carboxylic acid solutions at ( 10 %W ) wereprepared. Organic phase was prepared by mixing solvents with Aliquat 336 in 6 differentconcentrations. Initial concentration of Aliquat 336 were 1.70, 1.40, 1.20, 0.90, 0.60, 0.30mol / L. Extraction was performed by shaking equal volumes of initial aqueous and organicphase in a thermostated bath for 2 hours. The distribution coefficients and loading factorscalculated from experimental results were presented. The distribution coefficient effected withincreasing Aliquat 336 concentration for all diluents. As a result of experiments, It is foundthat MIBK is the best solvent.