İmmobilize glukoz oksidaz enziminin özellikleri ve enzim aktifliğinin artırılması
Properties of immobilized glucose oxidase and enhancement of enzyme activity
- Tez No: 233864
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Glukonik asit ve türevleri gıda, ilaç, tekstil, deterjan, deri, yapı ve diğer biyolojik endüstrilerde kullanılan önemli maddelerdir. Bu çalışmada, çalkalamalı erlenlerde immobilize glukoz oksidaz enzimi kullanılarak glukonik asit üretiminin en uygun koşulları araştırılmıştır. Glukoz oksidaz, hapsetme yöntemiyle Ca-alginat jellerde immobilize edilmiştir. Silikon ve soya yağlarının aktiflik üzerine etkisi incelenmiştir. Serbest ve immobilize enzim için spesifik aktiviteler sırasıyla 2,6 x10-2 U/mg ve 1,7x10-2 U/mg bulunmuştur. %4 (v/v) silikon yağı veya soya yağı kullanıldığında, bu yağların kullanılmadığı ortama göre immobilize glukoz oksidazın aktifliği, sırasıyla 1,69 ve 1,33 kat artmıştır.
Özet (Çeviri)
Gluconic acid and derivatives are important compounds that are used in food, pharmaceutical, textile, detergent, leather, construction and other biological industries. In this study, optimum conditions for production of gluconic acid were investigated by using immobilized glucose oxidase enzyme in shake flasks. Glucose oxidase was immobilized in alginate gels with the method of entrapment. Effects of silicone oil and soybean oil on production of gluconic acid was studied. The specific activities were found 2,6x10-2 U/mg and 1,7x10-2 U/mg, for free and immobilized enzyme, respectively. When 4 % (v/v) silicone oil or soybean oil were used, the activity of immobilized glucose oxidase increased 1,69 times and 1,33 times, compared to media without these oils, respectively.