TMS320 kullanılarak görüntüdeki kenarların belirlenmesi
Edge detection on the image using TMS320
- Tez No: 198529
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİR TUFAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZETTMS320 KULLANILARAK GÖRÜNTÜDEKİ KENARLARIN BELİRLENMESİBu tez çalışmasında TMS320 sayısal işaret işleme kartının simülatörü olan KodDerleyici Stüdyo programı kullanılarak kenar belirleme işlemleri gerçeklenmiştir. Buamaç doğrultusunda, Kod Derleyici Stüdyo programı vasıtasıyla Sobel, Prewitt, Robertsve Laplace-Gauss kenar belirleme algoritmalarıyla işlem yapılmıştır.Öncelikle farklı kenar bulma yöntemleri olan Türev, Yerel İstatistik ve Rasgele GradyanMaskesi Yöntemleri açıklanmıştır. Ardından TMS320 sayısal işlemci kartınınsimülatörü olan Kod Derleyici Stüdyo programıyla kenar belirleme işlemlerinin nasılyapıldığı adım adım anlatılmıştır.İlk olarak, kenar belirleme işlemlerinin Kod Derleyici Stüdyo programıylagerçeklenmesi için C programlama dilinde kaynak kodları yazılmıştır. Her bir kaynakkodu Sobel, Prewitt, Roberts ve Laplace-Gauss kenar belirleme algoritmalarıyla farklıeşik değerlerinde işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır.Hazırlanan kaynak kodunun uygulanması sonucunda da; basamak, çizgi ve çatı kenarlariçin Sobel, Prewitt, Roberts ve Laplace-Gauss kenar belirleme algoritmalarının verdiğiçıkış görüntüleri incelenmiştir. Sonrasında ise iki farklı giriş görüntüsü için, bahsi geçenalgoritmalarla kenar belirleme işlemi yapılmıştır. Bu algoritmaların gürültüden nasıletkilendiklerini ölçmek amacıyla da, bu iki giriş görüntüsüne ortalaması sıfır, standartsapması 32 olan Gauss gürültüsü eklenerek görüntü analizi tekrar yapılmıştır. KodDerleyici Stüdyo programı üzerinde yapılan bu işlemlerin ardından elde edilen sonuçlarSobel, Prewitt, Roberts ve Laplace-Gauss algoritmalarının teorisindeki farklarincelenerek kıyaslanmıştır.ix
Özet (Çeviri)
SUMMARYEDGE DETECTION ON THE IMAGE USING TMS320In this thesis, the edge detection is realized by using Code Composer Studio which isthe simulator of the TMS320 DSP card. Therefore; Sobel, Prewitt, Roberts and Laplace-Gauss edge detection algorithms are processed by using Code Composer Studio.In the begining, the definition of different edge detection methods are described. Then,edge detection steps which are used on Code Composer Studio are explained.Source codes in the C computer language are written to realize edge detection process inthe Code Composer Studio. Each source code provides to work on different thresholdvalues of Sobel, Prewitt, Roberts and Laplace-Gauss edge determination algorithms.After the preperation of the the source code, the output images of Sobel, Prewitt,Roberts and Laplace-Gauss edge detection algorithms are examined for the step, lineand frame edges. Afterwards, edge detection is applied for two different images byusing the foregoing algorithms. Then, noise is added to renew the image analysis inorder to measure how these algorithms are affected by noise. After all the results areobtained on Code Composer Studio, the results are compared for Sobel, Prewitt,Roberts and Laplace-Gauss edge detection algorithms.x