TMS320 Based signal processing: Brushless dc motor speed control with TMS 32010
  1. Tez No: 35927
  2. Yazar: BÜLENT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bir fırçasız doğru akım motorunun şaft pozisyon sensörü olmaksızın, mikrodenetleyici ile kontrolü üzerinde çalışıldı. Kalıcı magnet rotor pozisyonunun stator sargılarında endüklenen ters elektromotif güç (EMF) ile belirlendiği ve başlangıçta motoru senkron motor gibi kullanan bir metod açıklandı. Motor hızını değiştirmek için motor voltajı komutator tranzistörleri tarafından parçalara ayrıldı. Kontrol sisteminde 8 MHz saat osilatörlü TMS32010 kullanıldı. TMS32010 Texas Instruments'ın işaret işleme işlemcisi ailesinin temel elemanlarından birisidir. Kalıcı magnet rotorlu fırçasız doğru akım motoru, motor voltajım değiştirerek, kolayca geniş bir hız yelpazesinde kontrol edilebilir. Bazı uygulamalarda bir rotor pozisyon sensörü kullanılır. Bu motor konfigürasyonunu karmaşık yapar. Bunun için sensörsüz uygulamalar tercih edilir. TMS32010 bir yüksek-hız denetleyicisi olarak kolaylıklar sağlayan, 16/32-bit tek yonga işaret işleme işlemcisidir. TMS32010, 1983 yılında sunulan, TMS320 ailesinin ilk işaret işleme işlemcisidir. Güçlü komut tablosu, yüksek hızı ve yeni mimarisi, onu yüksek performanslı, uygun fiyatlı ve birçok telekomünikasyon, bilgisayar, ticari, endüstriyel ve askeri uygulamalarda ideal çözüm yapar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The microcontroller control of a brushless dc motor without a shaft position sensor is studied. A method which permits determination of the permanent magnet rotor position by the back electromotive force (EMF) induced in the stator windings and the starting technique which uses the motor as a synchronous motor at standstill are explained. The motor voltage is chopped by commutator transistors to change the motor speed. The control system uses TMS32010 with 8 MHz clock oscillator. TMS32010 is the basic chip of the DSP (Digital Signal Processing) family of the Texas Instruments. The speed of the brushless dc motor with a permanent magnet rotor can be easily controlled over a wide range by changing the motor voltage. In some applications a rotor position sensor is used. This complicates the motor configuration. Thus sensorless operation is preferred. The TMS32010 is a 16/32-bit single chip digital signal processor which possesses the flexibility of a high-speed controller. The TMS32010, the first digital signal processor in the TMS320 family, was introduced in 1983. Its powerful instruction set, inherent flexibility, high-speed number-crunching capabilities, and innovative architecture have made this high performance, cost-effective processor the ideal solution to many telecommunications, computer, commercial, industrial, and military applications.