Yüksek gerilim gaz kesicilerinin delinme dayanımının istatistiksel yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the breakdown strength of high voltage gas power circuit breakers by using statistical methods
- Tez No: 198540
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN KUNTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek gerilim gaz kesicilerinde dayanma geriliminin istatistikselyöntemlerle elde edilmesidir. Deneysel verilerden yararlanılarak alternatif gerilim, pozitifdoğru gerilim ve negatif doğru gerilimde çeşitli SF6/Argon gaz karışımlarında sabit aralıklıçubuk-düzlem elektrot ve küre-düzlem elektrot sistemlerinde delinme gerilimleri için çeşitlieğri uydurma yöntemleri kullanılarak en uygun formül bulunmuştur. Formüllerden elde edilenverilerle, deneysel sonuçlar karşılaştırılmış ve bu durum için hata analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine the breakdown strength on high voltage power circuirbreakers by using statistical methods. Optimum equations were found by using experimentaldata and curve fitting methods for breakdown strength on alternating, positive DC andnegative DC voltages for fixed gap spherical-plane, rod-plane electrode systems and differentmixture of SF6/Argon gases. The data which were obtained from the equations and theexperimental results were compared and then the error analysis was investigated for thesesituations.