Urban transformation of a socialist city: A case study of East Berlin-Alexanderplatz
Sosyalist bir kentin dönüşümü: Doğu Berlin-Alexanderplatz örneği
  1. Tez No: 198563
  2. Yazar: DİLRA NAZLI ERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez, politikanın kent mekanlarının dönüsümündeki rolünü incelemektedir. Buanlamda çalısma, politikanın kentsel gelisme süreçlerine etkisini basarıyla temsiletmesi nedeniyle, Berlin üzerine yogunlasmaktadır: Ikinci Dünya Savası sonrası her ikikampın ideolojik yapısı ve ilgili kentsel stratejilerini manifeste eden Berlin, Dogu veBatı Almanya'nın birlesmesi sonrası, yeni rejimin beklentilerine uyumlu bir biçimde,birbirini takip eden dönüsümlere de maruz kalmıstır. Dogu Berlin'in önemli birmeydanı olan Alexanderplatz Projesi'ni örnekleyerek tez, ayrısma yıllarında DoguBerlin kentsel mekan politikalarını sosyalist ve Batı Berlin kentsel mekan politikalarınıise kapitalist olarak tanımlamaktadır. Berlin Duvarı'nın yıkılması sonrası görülenmekansal talepler ve yeniden birlesmeyi takip eden dönemde yer alan ve özellikleDogu Berlin'de örneklenen mekansal dönüsümler de, tez kapsamı içerisindedir.Tezin amacı, sosyalist ve kapitalist ideolojilerin baskısı altında olusan, farklı kentselmekan sistemlerini anlamaktır. Dogu ve Batı Berlin'in mekansal nitelikleri vekarsılastırmalı mekansal analizleri yapılarak, birbirini takip eden dönüsümlerin dogasıve etkinligi anlasılmaya çalısılmıstır. Alexanderplatz bu baglamda, kentsel dönüsümünpolitik sistemdeki degisikliklere baglı oldugunu göstermesi açısından, özgün bir örnekolarak degerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of politics in transformation of urban spaces. In thisregard, the main focus is Berlin because the city represents how politics of each era iseffective in urban development processes: Once a divided city after the World War IIwhere Berlin manifested both parties? ideological sentience and related urbanstrategies, the city soon came under successive transformations in accordance withthe expectations of the new regime upon its re-unification. In this framework, bystudying the Alexanderplatz Project as an example, the thesis questions the urbanspace policies of the East Berlin as socialist and the West Berlin as capitalist duringthe division years; the political transformation of the East Berlin after the fall ofBerlin Wall; and the current conditions of East Berlin after re-unification.Here the aim of this study is to understand the different systems of urban spaceunder the pressure of socialist and capitalist ideologies. Through the spatial analysesof the former East and West Berlin and through the comparative analyses of EastBerlin in its transformation years the study intends to decipher how such successivechanges took place and became operative under different regimes. Alexanderplatz isregarded as a unique example with which urban transformation is in accordance withchanges in the political system.