Thermodynamic and economic analysis of a solar thermal powered adsorption cooling system
Isıl güneş enerjisi ile çalışan adsorpsiyon soğutma sisteminin termodinamik ve ekonomik analizi
  1. Tez No: 198562
  2. Yazar: DERVİŞ EMRE DEMİROCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU, YRD. DOÇ. DR. DEREK KEİTH BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tez calışmasında, Antalya'daki bir yazlık evde kurulu oldugu kabul edilen ısıl güneş enerjisi ile çalışan adsorbsiyon soğutma sisteminin yıllık performansı teorik olarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Öncelikle, üç farklı adsorbsiyon soğutma çevriminin termodinamik tasarımı sunulmuştur. Bunlar aralıklı, ısı geri kazanımlı ve ısı & kütle geri kazanımlı çevrimlerdir. Bundan sonra zeolit-su,silika jel-su ve aktif karbon-metanol adsorban/soğutucu çiftlerinin adsorbsiyon karakteristikleri sunulmuştur. Bunu takiben, sistemin yük kısmı olan binanın tasarımı yapılmıştır ve bina tasarımında göz önünde tutulacak parametreler açıklanmıştır. Daha sonra güneş-ısıl soğutma sistemlerinin tasarım metodolojisi, güneş kullanma miktarı vurgulanarak açıklanmıştır. Buna ilaveten, adsorbsiyon soğutma sisteminin performansını etkileyen sistem parametreleri analiz edilmiş ve sonuçlar sunulmuştur. Son olarak, güneş-ısıl soğutma sistemlerini ekonomik yönden konvansiyonel soğutma sistemleriyle kıyaslayabilmek için ekonomik analiz yapılmıştır. Yıllık benzetimler için TRNSYS kullanılmıştır ve ayrıca entegre sistem modeli TRNSYS'de geliştirilmiştir. Çevre ile doğrudan ilgili sistemlerin (bina ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemi, güneş kollektörleri, vb.) enerji tüketimleri ve performans incelemeleri genellikle hava verisineihtiyaç duyar. Sistem parametrelerinin analizinde kullanılmak üzere, Antalya için tipik meteorolojik yıl (TMY) verisi de oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, yearly performance of the solar adsorption cooling system which is proposed to be installed to a residential building in Antalya is theoretically investigated in detail. Firstly, thermodynamic designs of the adsorption cooling cycle for three different types of cycles which are intermittent, heat recovery and heat & mass recovery cycles are presented. Secondly, adsorption characteristicsof three adsorbent/adsorbate pairs which are zeolite-water, silica gel-water and activated carbon-methanol are given. Following this, load side (i.e., building) of the system is designed and parameters that should be considered in building design are presented. Then, solar-thermal cooling system design methodology with an emphasis on solar fraction is presented. In addition, system parameters effecting the performance of the adsorption cooling system are analyzed and results are presented. Finally, economic analysis is done in order to understand the economic feasibility of the solar-thermal cooling systems comparedto conventional cooling systems. TRNSYS is used for the yearly simulations and an integrated model of the overall system is developed in TRNSYS. Since energy consumption and performance investigations of environment-dependentsystems such as building HVAC, refrigeration systems and solar collectors usually require weather information, typical meteorological year (TMY) data for Antalya is also generated in order to be used in the analysis of the system parameters.