Uluabat gölü kıyı ve adalar florası
Shore and islands flora of Uluabat lake
  1. Tez No: 198619
  2. Yazar: RUHSAR ÇINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜL TARIMCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
iÖZETAraştırma alanından 2003-2005 tarihleri arasında toplanan 1750 bitkiörneğine dayanılarak hazırlanan bu çalışma, Uluabat Gölü' nün Kıyı ve AdalarFlorasını kapsamaktadır.Bu çalışma sonunda 96 familya ya ait 360 cins, 478 tür, 128 alttür ve 69varyete saptanmıştır. Toplanan takson sayısı 675 dir. 6 takson Pteridophyta bölümüne,669 takson Spermatophyta bölümüne aittir. Gymnosperm alt bölümü 4, Angiosperm altbölümü 665 taksona sahiptir. Angiospermlerde 571 takson dikotiledon, 94 taksonmonokotiledon sınıfına aittir.Taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımları ve oranları şöyledir; Akdenizelementi %21.3, Avrupa- Sibirya elementi % 12.7, İran- Turan elementi % 1.48, Öksin% 1.33 ve çok bölgeli ya da bölgesi bilinmeyenler % 63,3 şeklindedir. Endemik taksonsayısı 24 olup endemizim oranı % 3.55 dır. En fazla takson içeren familyalar sırasıylaAsteraceae 74, Fabaceae 67, Lamiaceae 47, Poaceae 41, Brassicaceae 28, Apiaceae 27dir. En fazla takson içeren cinsler Trifolium (19 ), Ranunculus (12 ), Medicago (11 ) veVicia (10 ), Rumex (9 ) dir.Ayrıca bu çalışma sonunda A2 (A) karesi için yeni kayıt olan 22 takson tespitedilmiştir.Anahtar Kelimeler : Flora, Uluabat gölü, Türkiye.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTSHORE AND ISLANDS FLORA OF ULUABAT LAKEThis study consists of shore and islands flora of Uluabat Lake, based on 1750plants specimens collected in the research area between 2003 and 2005.At the end of the this study; 675 taxa belonging to 96 families, 360 genera,478 species, 128 subspecies, 69 varieties were determineted.It was concluded that 6 taxa belong to Pteridophyta division, whereas669 taxa belong to Spermatophyta division. Gymnospermae subdivision had 4 taxa andAngiospermae subdivision had 665 taxa.. Moreover, 571 taxa of Angiospermae wereDicotyledones and 94 taxa were Monocotyledones.The numbers and percentage of taxa according to certain phytogeographicalregions were as follows; Mediterranenan elements 21.3 %, Euro-Siberian elements12.7 %, Irano-Turanian elements 1.48 % and Euxine elements % 1.33. The number ofthe multi-regional or region-unknown taxa were 63.3 % .In the region 24 endemictaxa were present, their ratio to total flora is 3.55 % . .Asteraceae 74, Fabaceae 67, Lamiaceae 47, Poaceae 41, Brassicaceae 28,Apiaceae 27, families represented. The highest number of taxa, main genera wereTrifolium (19), Ranunculus (12) , Medicago (11), Vicia (10 ) and Rumex ( 9).As a result of this study 22 new records were found for A2 (A) square.Key words : Flora, Uluabat Lake, Turkey