Finite element analysis of bending operation of aluminum profiles
Alüminyum profillerin büküm işleminin sonlu elemanlar analizi
  1. Tez No: 198639
  2. Yazar: UFUK PENEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER, PROF. DR. SÜHA ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bükme işlemi pek çok endüstri alanındaki en önemli metal şekillendirme operasyonlarından biridir. Bükme işlemi esnasında, insanlar genellikle geri yaylanma ve kesit alanındaki bozukluklar gibi problemlerle karşılaşmaktadırlar. Açık ve kapalı kesit alanına sahip profillerin geri yaylanma davranışları kesit alanlarının şekline, kesit alanı ölçülerine, bükme yarıçapına ve bükme açısına göre değişkenlikler gösterir. Boru gibi kapalı kesit alanına sahip profillerde sıklıkla karşılaşılan problem ise kesit alanındaki bozukluklardır. Borunun iç yüzeyinde (borunun kalıba değdiği yüzey) kalınlaşma görülürken, borunun dış yüzeyinde ise incelemelere rastlanır. Ayrıca, bu tarz profillerde karşılaşılan diğer bir problem ise de, bazı üretim operasyonlarında arzulanmayan, borunun dış yüzeyinde meydana gelen düzleşmelerdir.Bu çalışmada, sonlu eleman yöntemi kullanılarak, sıklıkla kullanılan T-şeklinde, U-şeklinde ve boru şeklindeki alüminyum profillerin farklı durumlar için geri yaylanma davranışları ve kesit alanlarındaki bozukluklar incelenmiştir. Profiller için bir dizi analiz gerçekleştirilmiştir ve bu analizlerdeki değişkenler bükme yarıçapı, kalınlık olarak belirlenmiştir.Ayrıca, borular için eksenel uygulanan kuvvetin profil üzerindeki geri yaylanmaya olan etkileri incelenmiştir. Görüldü ki, uygulanan eksenel kuvvet profil üzerinde gerdirmeye yol açmıştır ve neticesinde geri yaylanma açılarında düşüş meydana gelmiştir.Bunlara ek olarak, borularda meydana gelen kesit alanındaki düzleşme problemini ortadan kaldırabilmek için farklı iç basınçlar uygulanmıştır ve iç basıncın etkileri incelenmiştir. Uygun iç basınç uygulandığı takdirde, borulardaki düzleşme problemi büyük ölçüde ortadan kaldırılmıştır.Bükme yarıçapına, bükme açısına, kalınlığa, eksenel kuvvete ve iç basınca göre geri yaylanma ve kesit alanındaki bozukluklar için sonuçlar hazırlanmıştır. Sonuçlar, yayınlanan diğer araştırma sonuçlarıyla ve deneysel sonuçlarla tutarlılık göstermektedir. Böylelikle hazırlanan modeller, bükme operasyonlarındaki kalıp ve ürün tasarımlarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Bending process is an important forming process in most industrial fields. Springback and cross-section distortion are commonly faced problems in bending process. Springback behavior of closed and open section beams changes with different parameters such as cross-section type, cross-section dimensions, bend radius and bend angle. For closed sections like tube, the dominating problem is cross-section distortion. The thickness of the tube at intrados (inner surface of tube being in contact with die) increases, whereas the thickness of the tube at extrados (outer surface of tube) decreases. Furthermore, another cross-section distortion type for tubes is flattening at extrados which is undesirable in some manufacturing operations.The present research, using finite element method, focuses on investigating the springback behavior of commonly used aluminum beams which are T-Shaped, U-Shaped and tubular for different cases. A series of analyses is performed for a beam and the changing parameters in the analyses are bend radius and thickness.Furthermore, for tubes, the effects of axial force on springback behavior are investigated. It is seen that the axial force causes stretching and the springback angles are decreased.Moreover, in order to overcome cross-section distortion in flattening for tubes, different internal pressures are used and the effects of internal pressure are investigated. By applying appropriate internal pressure, the flattening distortion is mostly eliminated.Conclusions are drawn revealing springback behaviors and cross-section distortions with respect to bend radius, bend angle, thickness, axial pull and internal pressures. They are in good agreement with other published researches and experimental results. Therefore, the models can be used to evaluate tooling and process design in bending operations.