Hava ve toprak kaynaklı ısı pompalarına etki eden parametrelerin incelenmesi
Investigation of parameters that affect air and ground sourced heat pumps
  1. Tez No: 198640
  2. Yazar: KÜRŞAT ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RECEP YAMANKARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
iÖZETDünya ülkelerinin hızlı bir şekilde teknolojik alanda ilerleyerek sanayileşmesi venüfus artışı enerji ihtiyacımızı sürekli olarak arttırmaktadır. Aşırı fosil yakıtkullanımının en önemli sorunlarının başında çevre kirlenmesi, küresel ısınma, iklimdeğişikliği ve sera etkisi gelmektedir. Ayrıca fosil enerji kaynakları rezervlerininyetersiz oluşu ve gelecekte tükenecek olması insanlık için büyük tehlikedir. Bunun içintemel çözüm, fosil enerji kaynaklarına birer alternatif teşkil edecek ?Yenilenebiir EnerjiKaynakları?na yönelmek olacaktır. Yenilenebilir Enerji Kaynakları, güneş enerjisi,rüzgar enerjisi, jeotermal enerji, gelgit enerjisi ve biokütle enerjisi olarak sayılabilir.?Isı Pompası? basit olarak, ısı enerjisini bir ortamdan diğer bir ortama taşıyan veelektrikle beslenen bir sistemdir. Isı pompaları, ısı enerjisini düşük sıcaklıktakiortamdan alıp, yardımcı bir enerji kaynağı aracılığıyla yüksek sıcaklıktaki ısı kaynağınasevk eden sistemlerdir. Isı pompası sistemleri ısı kaynağı olarak toprak, su, hava, güneşve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanırlar. simlendirilmeleriise kullandıkları bu enerji kaynaklarına göre yapılır.Bu çalışmada Toprak ve Hava Kaynaklı ısı pompalarına etki eden parametrelerdeneysel olarak incelenmiştir.Yaz ve kış şartları için Hava ve Toprak Kaynaklı Isı Pompalarının STK ve ITKdeğerleri hesaplanmıştır. Yaz şartları için Hava Kaynaklı Isı Pompasının ortalama STKdeğeri 2.8, Toprak Kaynaklı Isı Pompasının ortalama STK değeri ise 2.2 olarakbulunmuştur. Kış şartlarında ise Hava Kaynaklı Isı Pompasının ortalama ITK değeri3.5, Toprak Kaynaklı Isı Pompasının ortalama ITK değeri ise 2.5 olarak bulunmuştur.ANAHTAR KEL MELER: Yenilenebilir Enerji, Isı Pompası, Hava Kaynaklı IsıPompası, Toprak Kaynaklı Isı Pompası
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTEnergy demand has been increasing as a result of industrialization parallel totechnological development of world countries and population increase. The problemscaused by excess fossil fuel consumption are the environmental pollution, globalwarming, climate change and greenhouse effect. For this reason, turning to ?RenewableEnergy Sources? seems as a fundemental solution instead of fossil energy resources.Heat Pumps are the systems that transfer the thermal energy from lowtemperature medium by using an auxilary energy source, to high temperature reservoir.Heat pump systems use renewable energy sources such as earth(ground), water, air,solar and geothermal energy as thermal reservoir; nomenclature is according to usedenergy source.In our country, the studies on Ground Source Heat Pumps are restricted andthere is no any study especially for Bursa. In this study it is aimed to obtain data forBursa City and Marmara Region and for this purpose, a test room is cooled and heatedfor summer and winter conditions by using constructed experimental set-up. Both airsource and ground source heat pump systems can be studied on experimental set-up.The affected parameters for both system in summer and winter conditions areinvestigated experimentally.COP values of air and ground source heat pumps are determined for summer andwinter conditions. For summer conditions, average COP values of air and ground sourceheat pumps are determined as 2.8 and 2.2, respectively. For winter conditions, averageCOP values of air and ground source heat pumps are also determined as 3.5 and 2.5.KEY WORDS: Renewable Energy, Heat Pump, Air Sourced Heat Pump,Ground Sourced Heat Pump