Plazma elektrolik oksidasyon yöntemiyle alüminyum alaşımlarının kaplanması
  1. Tez No: 198641
  2. Yazar: SEÇKİN TOHUMCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AGAH UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZETBu çalışmada , %5, %8 ve %11 Si içeren üç farklı Alüminyum Silisyum alaşımınınPlazma Elektrolitik Kaplama (PEO) yöntemiyle kaplandıktan sonra aşınma dirençlerindekideğişimler incelenmiştir. Deney sırasında aşındırıcı yüzey olarak SiC zımpara kağıdı vepaslanmaz çelik kullanılmıştır.Alaşımların PEO ile kaplanması neticesinde SiC zımpara kağıdı ile yapılançalışmada aşınma dirençlerinde en az 30 katlık bir artış gözlenmiştir. Bu artış miktarı %5 Siiçeren alaşımda 128.9 katı iken %8 Si içeren alaşımda 72 katı ve %11 Si içeren alaşımda ise30 katı olmuştur. Alaşımdaki Si miktarındaki artışın PEO kaplamaların aşınmadirençlerinde düşüşe neden olduğu gözlenmiştir. Kaplamasız alaşımlarda ise tam tersine Simiktarındaki artış aşınma direncini arttırmıştır.Anahtar Kelimeler : Plazma Elektrolitik Oksidasyon, Mikro-ark Oksidasyon,Aşınma, Alüminyum.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this work, the wear resistance characteristics of three different Al-Si cast alloyswith %5, %8 and %11 Si contents were exemined after spheroidising heat treatment andcoating these alloys using Plasma Electrolytic Oxidation (PEO) method. SiC water proofpaper and stainless steel were used as counterfaces in wear tests.The wear resistances were increased at least 30 times when the materials werecoated by PEO method. This increase is 128.9 times for %5 Si containing alloy, 72 timesfor %8 Si and 30 times for %11 Si containing alloy. It is observed that the wear resistanceof PEO coatings is negatively affected by the augmentation of the Si content and increasingthe Si content of the alloys causes a increase in the wear resistance of uncoated materials.Keywords : Plasma Electrolytic Oxidation, Micro-arc Oxidation, Wear, Aluminium.